Domov, domácnost


První evropský dům, vytištěn z 3D tiskárny, je zabydlen. Seniorský pár z Eind-hovenu si bydlení chválí.

zdroj: weber.nl
zdroj: weber.nl

Max Rabštejnek, 13.5.21, 8:50

V holandském Eindhovenu vyrostl první dům v Evropě, jehož základy jsou kompletně vytištěné z 3D tis-kárny. Dům nabral moderní vzhled v podobě kamene a seniorský pár Elize Lutzová a její partner Harrie Dekkers si bydlení v tomto ekolo-gickém bunkru nemohou vy-nachválit…

Sedmdesátiletý pár z Eindhovenu prošel několika nemovitostmi, ve kterých se cítil stísněné, a tak klasické bydlení v panelovém domě vystřídala velmi ekologická a futuristická idea. Rodačka z Eindhovenu, Elize Lutzová si tento projekt od firem Saint - Gobain Weber Beamix vyhlídla na internetu a myšlenka, že by se do podob-ného domu jednou s partnerem nastěhovala, ji neležela dlouho v hlavě. Jedná se vůbec o první dům v Evropě, který má své betonové základy vytištěny na 3D tiskárně.

Ta se tváří jako normální tiskárna, avšak místo inkoustových catridgů ukrývá ve svých tryskách cement. Trysky postupně vrství patra cementu na sebe a betonová patra pak naberou texturu šlehačky. Celý proces tisku nezabral více, než 120 hodin. ,,Kdyby se tisklo vše najednou, kompletní výroba by nezabrala déle, než 5 dní.’’, dodal architekt domu Huysmans. Po celém procesu tisku se betonové základy naloží do kamionu, dodají na místo, a pak už probíhá velmi všední proces stavění.

Celý proces je šetrný jak k planetě, tak k peněžence. Stroj bude vždy přesnější, než člověk, a tak je spotřebované množství cementu při tisku z tiskárny menší. Dům o rozloze 94 metrů čtverečních tak seniorský pár měsíčně vyjde na 800 eur (v přepočtu zhruba 20 700 korun), což je asi tak o polovinu méně, než o co si ostatní vlastníci klasických domů ve čtvrti Bosrijk říkají.

Společnosti Saint - Gobain Weber Beamix tak budoucím vlastníkům 3D domů vzka-zují, že vlastnění podobných stavení má několik výhod. Kromě nižší ceny a šetření životního prostředí jsou také schopni vybudovat dům jakéhokoliv tvaru. To by mohlo zlákat budoucí zájemce a nadšence do umění, díky kterým by pak mohly vyrůstat všelijaké tvary domků. Doufejme, že si nevezmou inspiraci z bizarního brněnského orloje…


Aby váš domov krásně voněl

zdroj Pixabay
zdroj Pixabay

redaktorka PhDr. Jana Brandtlová, 4.5.21 8:04

Každý domov má svou specifickou vůni. Vy už ji asi ani nevnímáte, možná si jí všimnete, když se vrátíte z dovolené nebo z delší služební cesty. Určitě ale víte, že když přijdete k někomu na návštěvu, snad první věc, kterou zaznamenáte, je právě vůně. Některé věci vám dokonce mohou svou vůní připomenout byt vaší babičky nebo oblíbený obchůdek, kam chodíte nakupovat.

Není divu, čich je náš nejcitlivější orgán, proto bychom měli dbát na vůni, která nás obklopuje. A nejde jen o to, aby naši hosté nebyli hned u dveří zasaženi zápachem bot v předsíni nebo nelibými pachy z kuchyně.

Vytvořte proto pro svou domácnost vůni čistoty a harmonie a věřte, že i vy se hned budete cítit lépe.

Říká se, že zápach čistoty není vůbec žádný zápach. A teď si můžete lámat hlavu, jak přimět svůj byt, aby voněl jako „vůbec žádný zápach“… V běhu každodenního života, s dětmi, či dokonce domácími mazlíčky, je to navíc úkol téměř nadlidský. Naštěstí existují chytré rady a nápady, jak byt přeci jen provonět, a to bez použití chemických osvěžovačů vzduchu a velkých finančních investic.

zdroj Pixabay
zdroj Pixabay

Uvařte si potpourri

Standardní potpourri v malých miskách jsou možná pěknou dekorací, ale co se týče vůně, určitě vás nezachrání. Pokud je ale povaříte na sporáku, stanou se skvělou možností, jak domov pořádně provonět.

Na internetu najdete spoustu receptů a variant, některé potpourri můžete vařit v kastrůlku ve vodě, jindy se doporučuje použít varnou desku.

Deodorant pro koberce

Zázračná i obyčejná - jedlá soda. Jedlá soda se používá jako pomocník při všech možných vychytávkách, co se týče čištění skvrn na prádle i v interiéru, a je také skvělým bojovníkem proti všem druhům pachů. Pokud je vaším cílem vdechnout svěžest kobercům, posypte je jedlou sodou, kterou necháte působit alespoň 15 minut. Pak koberce vysajte obvyklým způsobem a užívejte si další stupeň očisty svého domova.

Deodorant do chodby

Jedním ze zápachů, které jsou zdánlivě nevinné, přitom však dokážou zničit všechny vaše snahy o voňavé bydlení, je obuv. Ačkoli ji zavřete do botníku a pravidelně o ni pečujete, všech pachů se jen tak nezbavíte. Používat spreje do obuvi by mělo být samozřejmostí, ale zajímavým tipem, jak minimalizovat tento zákeřný zápach, je postříkat podrážku bot suchým šamponem.

Přidejte esenciální oleje do vzduchového filtru nebo do větrací šachty

Začneme nápadem na snadné provonění celého prostoru, kde žijete. Na vzduchový filtr zkuste použít pár kapek vysoce kvalitního esenciálního oleje přesně podle toho, jaká z vůní je vaší nejoblíbenější. Vzduchotechnika odvede všechnu další práci za vás a rozprostře vůni po celém bytě. Skvělé navíc je, a k tomu byste při výběru oleje měli také přihlédnout, že esenciální oleje mají přirozené léčivé vlastnosti.

Vyberete-li opravdu pečlivě, nejenže vdechnete novou svěžest svému domovu, ale ten se zároveň stane léčivou zónou, pokud vás trápí nějaké zdravotní těžkosti. Citron, levandule a hřebíček se doporučují nejčastěji, protože mají výborné relaxační a očistné vlastnosti.


Moderní domácnost

admin 3.4.2021 8:53

 

Ať již jste zastáncem retro nebo moderního stylu, dobu pandemie můžeme využít ke zvelebení domácností. S jarním úklidem se můžete zbavit pár věcí, které jen zabíraly místo v bytě nebo domě a nepoužili jste jak je rok dlouhý. Tím získáte více volného prostoru a tím i méně „lapačů prachu“. Minimalistický trend moderní domácností je zároveň i přínosem v době, kdy musíme častěji uklízet a dezinfikovat.

 Doba masivního nábytku je pryč a mnoho domácností preferuje menší a hlavně multifunkční kusy. Obchody s nábytkem se předhánějí ve slevových akcích, což je obrovskou výhodou pro zákazníka.

 Dalším trendem moderní domácnosti je i komfortnost, digitalizace zasáhla i výrobce nábytku a produktů do domácnosti a spotřebiče můžete ovládat přes mobilní aplikace. Před pár desítky let tyto technologie se nám jevily jako scifi.

 Při zařízení nebo modernizování domácnosti dbejte také na zdraví a ekologii. Doma teď trávíme větší část dne, a proto se zaměřte na přírodní materiály, které neobsahují tolik škodlivých látek. Obzvlášť pokud máte malé dětí, nepořizujte si koberce, to je největší lapač prachu. Ditě potřebuje čisté prostředí, a pokud zvolíte plovoucí nebo laminátovou podlahu, uděláte správně. Pomoci šetrných k přírodě a ekologických čisticích prostředků, Vaše domácnost bude bezpečnou oázou.


DOMÁCNOST 

admin 1.4.2021 18:51

Domácnost je oázou každé rodiny i jednotlivce. Doma se cítíme v bezpečí a domácí prostředí si přizpůsobujeme každý dle svého, vytváříme si prostředí, ve kterém se cítíme útulně. Zařízení domácnosti věnujeme zvláštní pozornost. Pečlivě vybíráme nábytek, doplňky a jejich rozmístění. Rozdíl mezi mladou rodinou, která si domácnost teprve buduje, a mezi rodinou, která svoji domácnost už vybudovanou má, jen ten, že mladé rodiny víc sledují moderní trendy a volí minimalistické domácí prostředí. Na budování moderní domácnosti mají velký vliv výrobci nábytku, jako jsou IKEA a tak dále. Nábytek již není tak robustní, jako v minulých letech, větší důraz je kladen spíše na funkčnost. Namísto obývací stěny dáváme velkou televizi, namísto robustní hifi věže nám postačí malé repro bedny, které se, se svými rozměry, mohou rovnat mini krabičkám, ovšem výkonnost je na špičkové úrovni. V době koronaviru každá domácnost klade důraz na čistotu. Doporučení vlády a odborníku nebereme na lehkou váhu a tak, krom dezinfekce rukou, provádíme i dezinfekci celého bytu nebo domu a to minimálně dva až třikrát týdně. Jaké prostředky použít? Jak si vybrat z velké nabídky? Výrobců dezinfekčních prostředků je velké množství. Jedním z českých výrobců, který dodává kvalitní dezinfekční prostředky, je i Gate trek s.r.o. Firma dodává cenově dostupné gely a roztoky v praktickém balení s pumpičkou, stejně tak velkoobchodní balení.

ASCOBAR dezinfekční gel. Vysoce účinný dezinfekční ochranný přípravek ve formě gelu. Velmi snadné použití během celého dne, díky praktické pumpičce.


Na co klást důraz při úklidu? Zaměřte se na dezinfekci ploch, kterých se nejčastěji dotýkáme: pracovní deska v kuchyni, kliky u dveří, klávesnice, ovládače. Pravidelným úklidem, větráním prostor a dezinfekci rukou, zamezíme šíření virů a ochráníme tak sebe i blízké před nákazou. Při dodržení všech doporučených postupů vytvoříte opravdu zdravé a útulné domácí prostředí, kde se budete cítit bezpečně. 

Nepřihlášený