Dovolena u moře - La Mata, Costa Blanca

4.6.2023, 8:26 Liliana Poláková

Dovolena i moře - La Mata, Španělsko

Už také vybíráte dovolenou? Přemýšlíte o Chorvatsku, Řecku nebo Itálii? A co malou změnu? Slyšeli jste o La Matě?

La Mata je krásné městečko na pobřeží Costa Blancy v provincii Alicante na jihu Španělska. Je to ideální místo pro dovolenou u moře, které má co nabídnout.

Pláže v La Matě jsou písečné a rozprostírají se na 2,3 km. Jsou široké a čisté, s průzračným mořem. Můžete si tu užít slunce a koupání nebo si vyzkoušet různé vodní aktivity, jako je windsurfing, kitesurfing, paddleobording a další.

Na promenádě La Mata najdete mnoho restaurací, barů a obchodů. Mlžete si tu dát dobré jídlo a pití, procházet se po pláži nebo nakupovat suvenýry.

Pro ty, kdo hledají více dobrodružství, je v okolí mětsa mnoho možností pro turistiku a cyklistiku, včetně národního parku La Mata, kde si můžete vychutnat krásnou přírodu a panoramatické výhledy.

La Mata je také blízko k dalším populárním městům na Costa Blanka, jako je Torrevieja a Alicante, takže se tu nemusíte nudit a budete mít mnoho aktivit po celou dobu dovolené.

Celkové vzato, La Mata je ideální místo pro dovolenou u moře, kde jsou čisté písečné pláže,  teplá průzračná voda, sluníčko.

A navíc, z letiště Václava Havla je to letadlem 2,5 hodiny.


Město charitativních událostí s kouzelnou atmosférou – to je Znojmo!

Zdroj: https://znojemsko.info/fotogalerie/
Zdroj: https://znojemsko.info/fotogalerie/

   Vyběhli jste si už někdy 790 schodů na jeden zátah? Ve Znojmě   je to  možné a ještě k tomu pro dobrou věc! Od roku 2016 tu     totiž probíhá  závod Znojmo Extreme 790, při kterém týmy   závodí o nejrychlejší  zdolání radniční věže, jedné z hlavních   dominant Znojma.   

Letos ve Znojmě probíhal šestý ročník této akce a tentokrát vybrané startovné putovalo na pomoc Dennímu stacionáři sv. Damiána Znojmo na Hradišti.

Akce je každoročně velmi úspěšná. Jak uvedl místostarosta Znojma a účastník závodu Jan Grois: „Celkově jsme díky závodu Znojmo Extreme 790 za ty roky vybrali na charitativní účely už 156 379 korun.”

Soutěže se zúčastnila i Miss ČR, Iveta Mauerová

Ptáte se, co má společného vítězka soutěže Miss ČR s Znojmo Extreme 790? Odpovědí je pomoc druhým! Znojemská rodačka Iveta Mauerová totiž není pouze Miss České republiky, ale také zakladatelka a ředitelka nadačního fondu Klíč k úsměvu.

Její nadace se zaměřuje na pomoc obětem domácího násilí. Pomocnou ruku podává jak těm, kteří nevědí jak násilné prostředí opustit, tak i osobám, které to již udělaly a snaží se začít nový, plnohodnotný život bez strachu.

Iveta se závodu zúčastnila s pětičlenným týmem, s nímž reprezentovala právě Klíč k úsměvu. Po jejím boku závodil také její otec, paní Lenka Holaňová, instruktor fit dance pro děti a dospělé Pavel Bouc a studentka vysoké školy se zaměřením na grafiku Monika Poláková, kreativní mladá slečna, která se taktéž podílí na charitativních projektech.

  Do soutěže se zapojila i partnerská značka nadace  LW streetwear, která při této příležitosti poskytla několik modelů ze sportovně společenské kolekce.

V obklopení památkami a úchvatnou přírodou

Letošní ročník závodu už máme za sebou, nicméně spousta jich nás ještě čeká v příštích letech. Pokud se jich rozhodnete zúčastnit i vy, ať už jako závodníci nebo pozorovatelé, určitě nebudete unešeni pouze fyzickými výkony účastníků, ale i kulturou tohoto královského města.

Vše začíná už v centru města, které si díky dlouholeté iniciativě městské správy perfektně zachovalo svůj původní historický ráz. Od radniční věže, kde prohlídky obvykle začínají, vás čisté, upravené ulice osázené květinami dovedou až k pozůstatkům mohutných kamenných hradeb, doplněných vodní příkopy a několika věžemi –  Střelniční, Vlkovu, Novou a Prašnou.

 Autor: Jakub Janiček


Nádherná letní i zimní dovolená: okolí Národního parku České Švýcarsko vás dostane

Krásné ubytování U Myslivce
Krásné ubytování U Myslivce

Jakub Janíček, 30.6.21, 9:11  

Pro to, abyste si dopřáli zaslouženého odpočinku, pokochali se krásnou přírodou a  nechali na sebe dýchnout bohatou historii, nemusíte nutně jezdit za hranice. Nespočet takových lokalit totiž najdete i v Česku a jejich prostředí je natolik dechberoucí, že si budete připadat jako ve filmu.

Jednou z takových je rozhodně Národní park České Švýcarsko — jedná se o jednu z turisticky nejatraktivnějších lokalit na našem území. A není se čemu divit, protože jeho okolí nabízí tolik rozmanitých krás, že během jedné dovolené prakticky není možné ani vše stihnout.

Panskou skálu proslavila Pyšná princezna

A jednou z těch nejproslulejších je přírodní památka Panská skála. Tento vulkanický čedičový útvar je tím nejstarším geologickým útvarem na českém území. V prostředí této skály se navíc točila kultovní pohádka Pyšná princezna.

Vstupem do Národního parku České Švýcarsko je obec Hřensko, která je umístěna na pomezí hranic s Německem a nalezneme v ní Pravčickou bránu, jež je největší pískovcovou skalní branou v Evropě. 

Pro milovníky aktivnější dovolené je národní park jako dělaný, disponuje totiž rozsáhlou sítí tras pro pěší turistiku a cyklostezek. A pokud na dovolené potřebujete spíše zvolnit a odreagovat se, vždycky si můžete sednout se sklenicí vína na terasu jednoho z pěkných penzionů či chatek, kterých je v okolí Českého Švýcarska více než dostatek.

 

Krásné ubytování, co by kamenem dohodil

Pod názvem Ubytování U Myslivce se ukrývají  nádherné chaty, které jsou otevřené turistům po celý rok. Nacházejí se v bezprostřední blízkosti národního parku, ale i navzdory většímu náporu turistů je v jejich okolí neskutečný klid. Vybavení chatek je vymyšlené do posledního detailu, samozřejmostí je tedy kuchyňský kout, obývací pokoj, ložnice, koupelna se sprchovým koutem a WC a ústřední topení.

Po vstupu do areálu na vás dýchne rodinná atmosféra a pocit bezpečí — spokojenost a maximální péče o každého zákazníka je naprostou prioritou provozovatelů, což dokládají i početné pozitivní recenze na internetu.  

Pokud se vám zrovna nebude chtít na vycházky, vyžití se vám dostane i přímo v areálu, kde na vás čeká například velký bazén nebo zastřešené posezení s udírnou a grilem.

Pokud přemýšlíte o příjemné dovolené v Česku, České Švýcarsko je sázkou na jistotu, ať už jsou vaše představy jakékoliv.


Tip na výlet pro rodiny s dětmi

zdroj: pixabay.com
zdroj: pixabay.com

Tereza Hotovcová, 20.5.21, 8:25

Vyrazte i s dětmi na Mumlavský vodopád

V Krkonošském národním parku není k vidění jen Sněžka nebo Špindlerův mlýn. Zdejší lesy totiž ukrývají i nenápadné krásy, za kterými musíte podstoupit pěší túru, abyste je mohli obdivovat. Jednou z nich je také Mumlavský vodopád, ke kterému vede poklidná, nenáročná a přístupná cesta, takže se na něj můžete vydat s celou rodinou nebo turistickou skupinou.

Vzhůru na klikaté lesní stezky

Na přírodu je pandemie krátká. Abyste se tak vyhnuli přeplněným interiérům nebo kulturním památkám s mnoha návštěvníky, můžete vyrazit do lesů a hor, kde nadýcháte čerstvý vzduch a užijete si krásné jarní počasí. Ideálním místem jsou Krkonoše na severu České republiky.

Kudy k Mumlavskému vodopádu

Vyrazíte-li směrem k Harrachovu, automobil nebo obytný vůz nechte na okraji lesa na placeném parkovišti nebo zde zaparkujte svá kola a vydejte se na pěší výlet buď přes Liščí stezku nebo přímo podél řeky. Během deštivých dnů raději návštěvu neriskujte, kdyby se řeka rozvodnila. Mnohem lepší příležitostí je proto slunný den. V lesích však i přesto bývá chladno, raději se tedy vybavte bundou, sportovním oblečením a pevnou obuví.

Panenská příroda

Už po cestě k vodopádu vás uchvátí průzračná řeka Velká Mumlava, která se valí po kamenech a směřuje až do řeky Jizery. Největší překvapení vás ale čeká až ve chvíli, kdy zdoláte celou stezku a dorazíte přímo k vodopádu. Řeka je přímo před ním opatřena mostem, který vás bezpečně zavede na druhý břeh a vy tak můžete obdivovat skoro deset metrů vysoký vodopád ze všech stran, který je v České republice považován za jeden z největších.

Voda kaskádovitě stéká po kamenech a valí se dál směrem k Harrachovu. Pozorní návštěvníci si všimnout hlubokých prohlubní v kamenech, které geologové přisuzují dávnějším erozím. Zejména děti pak ocení možnost sestoupit po větších kamenech až dolů, de se mohou posadit a sledovat, jak voda přepadává dolů.

Celodenní výlet

Vaše cesta nemusí u vodopádu skončit. Na druhém břehu se totiž stačí posilnit občerstvením ve zdejším srubu a vydat se dál, lehce do kopce za dalším cílem. Na tuto cestu už ale vynechte kočárky nebo náročnější vybavení, jelikož je trasa plná kořenů, kamenů a dalších drobných překážek. Turistickou stezkou dojdete až k Mumlavskému dolu a vytrvalejší sportovci se mohou dostat dokonce až k prameni Labe.


Penzion Dvůr pohody ve Varnsdorfu

Tereza Hotovcová, 18.5.21, 7:48

Prozkoumejte Českou republiku i v jejích nejzazších koutech. V nejsevernějším bodě, ze tří stran v obklopení německých hranic, se nachází město Varnsdorf, které si své dominantní postavení nese již od dob Rakouska-Uherska. Právě zde můžete využít poklidné ubytování v Penzionu Dvůr Pohody a vychutnat si aktivní či relaxační dovolenou.

Atraktivní lokalita pro každého

Penzion vás na první pohled zaujme svou lidovou podobou roubené architektury, která zapadá do malebného okolí plného zeleně. Zábavu zde najdou jak milovníci přírody a klidu, tak nadšení turisté, kteří rádi poznávají památky a nevadí jim ruch města. Do centra je to totiž méně než dva kilometry.

Pro zvídavé návštěvníky

Během jarních a letních dnů se nabízí skvělá příležitost k prozkoumání historického a průmyslového centra Varnsdorfu. Na vaši návštěvu čeká například kostel sv. Petra a Pavla se základy ze 13. století, muzea, která přibližují návštěvníkům významnou průmyslovou roli Varnsdorfu v minulosti, ale také příjemné prostředí města s historickou zástavbou. Projděte se ulicemi a prohlédněte si okolí, které inspirovalo například Josepha Schuberta, skladatele a hudebníka, který se zde narodil.

Odpočinek v příjemném rodinném prostředí

Rodiny mohou společně trávit čas na zahradě, která náleží k penzionu a ověřit svůj talent, na zdejším mini golfovém hřišti, při stolním tenise nebo zažít příjemné chvíle při grilování, zatímco si vaše ratolesti budou hrát na dětském hřišti nebo dovádět v bazénu.

Vaší dovolenou však nezastaví ani deštivé počasí. Penzion Dvůr pohody ve Varnsdorfu totiž svým návštěvníkům nabízí pobyt v sauně, relaxační masáže, kosmetické procedury pro jednotlivce i páry, ale také příjemné posezení na baru.

zdroj: penzionyhotely.cz
zdroj: penzionyhotely.cz
zdroj: kudyznudy.cz
zdroj: kudyznudy.cz

Možnosti pro aktivní sportovce

Dvůr pohody vyhoví také sportovním nadšencům, kteří spíše hledají klidné zázemí pro svoje několikadenní sportovní aktivity. V okolí je ideální příležitost pro lyžaře na Jedlové hoře, několik běžkařských tratí, cyklostezky, ale také trasy pro pěší, které vás dovedou do Lužických hor, na zříceninu hradu do Jiřetína, na Křížovou horu nebo do přírodních rezervací Světlík a Maschnerovy louky. Lokalita je ideální pro výlet do CHKO Labské pískovce, či NP České Švýcarsko.

Místo pro celou rodinu

Vítáni jsou zde také psí domácí mazlíčci, kteří se na výlet mohou vydat s vámi. Na výletě s dětmi si nezapomeňte zapůjčit kola, abyste zdejší okolí procestovali rychleji, aktivně a s nejvyšším možným komfortem. Pokud toužíte na svém výletě okusit i trochu zahraničí, můžete si pobyt zpestřit cestou za blízké německé hranice.


Hrady a zámky otevřeny

zdroj: zamek-slatinany.cz
zdroj: zamek-slatinany.cz

Kamila Rollerová, 10.5.21  7:05

Dočkali jsme se, koronavirová situace dovoluje otevřít hrady a zámky pro sezónu 2021. Předchozí týden bylo možné navštívit tyto památky pouze v některých krajích, od 10. 5. se mohou připojit zbylé kraje. Pro všechny trvá zákaz skupinových prohlídek.

Podmínky návštěvy

Stále zůstávají v platnosti opatření, která přináší dnešní koronavirová doba. Patří k nim: limit jednoho návštěvníka na 15m² vnitřní plochy a dodržování rozestupů alespoň 2 metry od sebe, nejde-li o členy domácnosti.

Kam se rozjet

Většinu času jsme dlouhou dobu trávili doma a nyní se nám otevírá možnost navštívit hrady a zámky. Kam se vydat? Zavítat na známá místa nebo navštívit méně povědomé památky? Seznámíme vás se zámkem, který možná neznáte, ale jistě stojí za pozornos

foto: Kamila Rollerová
foto: Kamila Rollerová

Zámek Slatiňany

Zavítejte do Pardubického kraje. Slatiňany u Chrudimi, kde se narodila například známá česká zpěvačka Helena Vondráčková, znáte možná díky hřebčínu, známého z televizního seriálu Dobrá Voda. Hřebčín se nachází v sousedství slatiňanského zámku. Ten nabízí šest prohlídkových okruhů.

Expozice "Celým zámkem" dává návštěvníkům nahlédnout do šlechtických interiérů a jedinečných prostor zámecké ledárny, kuchyně, umývárny nádobí a kotelny v suterénu.

Okruh Letní sídlo Auerspergů nabízí pohled do panského patra s reprezentačními, společenskými a soukromými prostorami, kde bydlila rodina knížat z Auerspergu.

Pokrok nezastavíš! Tak se jmenuje další prohlídkový okruh slatinského zámku. Navštívíte netradiční a běžně nedostupné prostory.

Hipologické muzeum je z důvodu rekonstrukce uzavřeno. A zimní okruh otevřen jen v zimní sezóně.

Poslední okruh je nádvoří a zámecká zahrada o rozloze 9 hektarů se sbírkou cizokrajných dřevin, květinovými záhony, romantickým jezírkem, dvěma altány, kapličkou a dětským hřištěm. V areálu zámecké zahrady lze vidět několik zajímavých stavení. Raritou je komplex dětského hospodářství s roubenými domečky, které bylo vymezeno k vzdělávání hospodaření knížecích dětí. Zeměpisné znalosti si můžete ověřit ve hře pro návštěvníky zámecké zahrady: "POZDRAVY Z CEST". Doporučujeme si vzít sebou tužku a papír.


Zdroj Pixabay. Fotograf JerzyGorecki
Zdroj Pixabay. Fotograf JerzyGorecki

admin 2.4.2021 19:36

Cestování 20201

V současné době nemůžeme cestovat ani mezi okresy, načež do jiných zemí, ale situace se brzy zlepší a nastane cestovní horečka.

Dovolená na horách

Doba pandemie změnila nejen životní styl milionů lidí na celém světě ale i cestovatelské návyky. Byli jsme zvyklí, minimálně jednou do roka, navštívit oblíbené destinace, v této době ale  mnoho z nás volí jistotu před dobrodružstvím. Sice je možné cestovat do zahraničí, při dodržení přísných opatření, zůstáváme raději doma. Hotely a penzióny jsou zavřené ale pořád si, po ukončení zákazu cestování mezi okresy, můžete pronajmout chatu a odjet třeba do Beskyd. Česká krajina je krásná a české hory nabízí velké vyžití jak v létě, tak v zimě. Lide, kteří žijí v Beskydech tvrdí, že nebývají téměř nemocní, dýchají čerstvý vzduch. Zajet do Beskyd znamená „vyčíslit si plíce“, vzduch je tady vážně čistý. Mnoho dalších krásných míst, jako Krkonoše, Lužické hory, Šumava a jiné Vás okouzlí pohádkovou přírodou a tajuplnými skalními místy.

Zdroj Pixabay, fotograf Frejka
Zdroj Pixabay, fotograf Frejka

Ne každý má rad hory, pro ně jsou tady krásné České přehrady. Například Lipenská přehrada je nejoblíbenější destinace pro Čechy. Jedná se o největší umělé jezero, někdy se mu říká jihočeské moře. Najdete zde vodní sporty, vyhlídkové plavby a mnoho dalšího. Ideální dovolena pro rodinu s dětmi.

Další, neméně oblíbenou destinací je přehrada Seč v Pardubickém kraji. Najdete zde upravené pláže, půjčovny lodiček, můžete si zarybařit.

Máchovo jezero, nachází se v malebné krajině a nabízí návštěvníkům příjemný odpočinek. Sezóna se zahajuje na jaře, slavnosti Otevírání Máchová jezera a končí v srpnu festivalem Mácháč.

Ať již se vadáte na hory nebo k vodě, česká krajina nabízí nádherná zákoutí, a Vaše dovolena bude nezapomenutelná. 

Nepřihlášený