Hobby
Hudba jako lék: proč byste jí měli každý den věnovat kus vašeho času

readoktor Jakub Janíček, 4.5.21 7:27
Léčivé vlastnosti hudby jsou lidstvu známy již tisíce let.
Nejstarším důkazem toho, že již starověké civilizace tvořily hudbu, je 42 000 let stará flétna, která byla nalezena v jeskyni Hohle Fels v jižním Německu. Vyrobena byla z křídla supa.
Jak šel čas, hudební historie pochopitelně procházela řadou změn a inovací. Je nesmírně náročné mapovat ji s přesností kvůli těžké dostupnosti konkrétních důkazů. Můžeme však s jistotou říci, že hudebních nástrojů je nespočetné množství a pořád se objevují nové. Často i naprosto fascinující kousky, v případě kterých byste na první pohled ani nepoznali, že jsou schopné vydat jakýkoli tón.
Starověké civilizace využívaly hudbu hlavně pro podporu atmosféry nejrůznějších ceremonií a rituálů. Moc dobře věděly o jejím léčivém potenciálu a plně ho zužitkovávaly. Ten je také jasný téměř každému dnešnímu posluchači.
Hudba a její komplexní vliv na psychiku i fyziologii člověka
Spektrum emocí, které v nás hudba může probouzet, je široké. Může nás uklidnit nebo naopak nabít energií, rozesmát i rozplakat. Záleží zde na konkrétním člověku, účelu poslechu, zvolené skladbě nebo třeba prostředí, ve kterém ji posloucháme.
Hudba nám také často pomáhá překonávat náročné životní situace, a tak i zpracovávat emoce.
Věděli jste však, že léčivý potenciál hudby na tělo i mysl se dnes dá dokázat i vědeckým zkoumáním?
O takové poznatky se opírá například muzikoterapie, která pomáhá lidem s různými problémy, ať už s chronickým stresem nebo třeba rakovinou. Dokonce už i nemocnice začínají využívat hudbu – například jako podpůrný prostředek pro zmírňování bolesti, deprese nebo uvolňování svalového napětí.

Potvrzené benefity hudby na zdraví člověka
Vliv na mozkové vlny
Výzkumy prokázaly, že hudba s úderným rytmem dokáže stimulovat naše mozkové vlny tak, že se s ním plně synchronizují.
V praxi to znamená, že rychlejší rytmus nám pomáhá k lepší koncentraci a pomalejší tempo zase navozuje klidný a meditativní stav.
Tento efekt však funguje i dlouhodobě – při pravidelném poslouchání hudby je totiž mozek schopen rychleji a efektivněji „přeřazovat rychlosti“. A to i v případě, že nám z reproduktorů nebo sluchátek zrovna nic nehraje.
Vliv na dýchání a srdeční činnost
Jelikož hudba ovlivňuje chod našich mozkových vln, je logické, že ovlivňuje i fyziologické procesy. Ty souvisí hlavně s autonomní nervovou soustavou, pod kterou spadá např. dýchání a srdeční činnost.
V praxi to znamená, že při poslechu hudby můžeme nevědomky začít pomaleji dýchat, zpomalí se nám srdeční tep, a tak jsme schopni se mnohem snadněji uvést do stavu relaxace.
Díky tomu má terapie hudbou obrovský přínos pro jedince s chronickým stresem. Ten úzce souvisí s většinou onemocnění, z čehož vyplývá, že hudba nám může pomoci jejich vzniku předejít.
Vliv na naše rozpoložení
Hudba nás přirozeně dokáže dostat do pozitivnějšího stavu mysli – tak pomáhá odstraňovat úzkost a deprese, což jsou často hlavní důvody, proč ji lidé poslouchají.
Pokud zvolíme skladbu s radostným rytmem a přidáme k ní pozitivní text, naše podvědomí se automaticky ladí na větší optimismus a kreativnější smýšlení.
Tento fakt může být jak pozitivním, tak negativním aspektem poslechu hudby. Pokud totiž volíme hudbu, která je utrápená nebo jakkoli negativní, tuto emoci pravděpodobně také nasajeme. Můžete tedy počítat s tím, že se za pár minut budete cítit dost podobně jako interpret, který skladbu napsal.
Další benefity
Pravidelný poslech hudby nám také snižuje tlak, což může snižovat riziko vzniku jakýchkoli srdečních onemocnění. Pokud jste audiofilem, můžete také počítat se silnější imunitou a nižším svalovým napětím.
Muzikoterapie má na světě jistě své místo – není tedy divu, že její popularita každým rokem jen roste.
Můžete se však začít léčit i na vlastní pěst, a to teď hned. Jaká je vaše nejoblíbenější písnička? Jaká písnička vám pomohla překlenout dobu dospívání? Nebo písnička, která vás vždycky dostane do kolen?
Je čistě na vás, jakou hudbou budete vaši hlavu a tělo „krmit“. Jedno je však jasné, kdyby neexistovala hudba, svět by byl mnohem smutnějším místem.
Hobby přesně podle toho, co potřebujete

Autorka PhDr. Jana Brandtlová 29.4.21 7:37
S hobby to není zdaleka tak jednoduché, jak se může zdát, zvlášť když se podíváte podrobněji. I proto si v našem magazínu hobby zcela oprávněně zaslouží svou vlastní rubriku.
Když slyšíte slovo „hobby“, asi si v první řadě představíte aktivity spojené se zahrádkou a bydlením, například pěstování rostlin, stavbu zahradních pergol, opravu střechy, tapetování či výmalbu bytu nebo výrobu interiérového a exteriérového nábytku. Zkrátka to, co nabízejí „hobbymarkety“. Naopak pletení, vaření, lepení letadýlek či jízdu na kolečkových bruslích spíše spojujeme se slovem „koníček“, ačkoli obě slova znamenají totéž.
Ať už je ale nazveme jakkoli, jde o činnosti, které děláme ve svém volném čase čistě proto, že nás baví, a jsme do nich ochotni investovat mnohdy nemalé peníze. Možná ale ani netušíte, jak velkou službu prokazují našemu tělu i duši, a že jsou pro náš spokojený život vlastně nezbytné.
Skvělým příkladem je současná pandemie, která mnohým z nás vzala energii a radost ze života. Ti, kdo mají své koníčky, dnešní dobu plnou omezení zvládají lépe. Možná teď úplně nesouhlasíte, protože stále čekáte, až se otevřou kina, divadla a sportoviště, a vy se konečně budete moci vrátit ke svým starým zálibám. Ale není právě teď výborná příležitost rozhlédnout se kolem sebe a zkusit něco nového? Poradíme vám, jaké jsou vaše možnosti.
Co se líbí právě vám
Pokud se rozhodnete hledat si nové hobby, a zatím nemáte žádnou přesnou představu, začněte tím, že trošku prozkoumáte sami sebe a zjistíte, co si od nového koníčku slibujete. Jste kreativní typ nebo upřednostňujete fyzické aktivity? Stačí vám „únik od reality“ nebo si přejete nějaké hmatatelné výsledky? Je něco, co jste rádi dělali v dětství, ale časem tuto aktivitu překryl běžný každodenní život? Máte nějaký talent? Malování, hru na hudební nástroj, matematické schopnosti či všímavost k detailům?
Zodpovězení si takových otázek je prvním krokem na cestě k novým zážitkům. A i když je koníček to, co děláte čistě pro radost, jsou tu i další cíle, které si pomocí hobby můžete splnit. Pro lepší orientaci vám nabízíme seznam typů aktivit. Některé činnosti se mohou překrývat, ale jako základní rozdělení úplně postačí.
· koníčky vhodné pro relaxaci
· sebevyjádření nejrůznějším způsobem
· koníčky, které vás udrží v kondici
· aktivity, které vás naučí novým dovednostem nebo rozvinou ty stávající

Koníčky vhodné pro relaxaci
Kromě jógy a meditace je nejčastěji využívanou relaxační metodou čtení. Jak kdysi řekl Joseph Addison: „Čtení je pro mysl to, co je cvičení pro tělo.“ Četba vás skvělým způsobem odvede od problémů, které právě řešíte, pomůže vám objevovat nové světy i nové nápady.
Dalším nejrozšířenějším koníčkem je zahradničení. Zahradničení je prý tím nejlepším pro zdraví těla i duše. Pobyt v přírodě a péče o rostlinky spolu s fyzikou prací opravdu přináší hned několik výhod najednou. A pro radost a krásu, kterou se vám rostlinky za vaši péči odvděčí, úplně stačí truhlíky za okny.
Mezi klasiku spadají i další doporučovaná hobby, jako je například poslech hudby, sledování filmů, vaření či pečení.
Pokud se chcete skvěle „odpoutat“, a ještě k tomu strávit kvalitní čas s blízkými či přáteli, hrajte deskové hry. Uvidíte, že vám přinesou úplně jiný zážitek než virtuální realita a hraní online.
Koníčky pro sebevyjádření
Pokud v sobě cítíte „něco“, co chce ven, ať už jakoukoli formou, potřebujete kreativní sebevyjádření. I když, pravda, někdy je k tomu zapotřebí i trocha talentu. Každopádně psaní, ať už jde o psaní deníkových zápisků, takzvané automatické psaní či vlastní blog je pro začátek tím nejsnazším.
Velký Shakespeare prý napsal Krále Leara během karantény v letech morové epidemie, takže proč zvolit právě psaní je nasnadě. Začněte psát a nebojte se toho, možná sami sebe překvapíte. K dalším oblastem, jak se vyjádřit, patří malování, fotografování či sochaření. Pokud nechcete být profesionály, k tomuto typu hobby vám stačí dětské pastelky, hrouda hlíny nebo běžný foťák na mobilním telefonu.
Koníčky a kondice
Jestliže patříte k lidem, jejichž energie potřebuje ven poněkud dravější formou, určitě zvolte nějaký sport nebo tanec. Nabízí se běh, cyklistika nebo například jízda na kolečkových bruslích. Ostatně všechny zmíněné sportovní aktivity můžete praktikovat i v dnešní době, stačí vám k tomu kousek přírody nebo vyhrazené místečko doma. Vyventilovat se tancem je čím dál populárnější a existují další a další formy tance, které kromě vaší fyzičky dokážou zázraky s vaší psychickou pohodou. Stále rozšířenější verzí sportu i mezi ženami se stává box, protože se při něm nejen zapotíte, ale také dokonale vybijete všechny své negativní emoce.

Koníčky, které vás naučí novým dovednostem nebo rozvinou ty stávající
Vlastně všechna hobby vás učí něčemu novému, vždy jdete pomalými krůčky od úplného základu, a postupně se zdokonalujete. Existují ale koníčky, které jsou přímo zaměřeny na získávání nových dovedností. Můžete začít hrát na nějaký hudební nástroj, učit se cizí jazyk nebo proniknout do tajů grafického designu.
Do této kategorie koníčků spadají i veškeré designové úpravy interiéru, práce se dřevem nebo stavění různých modelů aut, letadel či vláčků. Vlastní železnice u vás v obýváku je naprosto jedinečný a na pohled uchvacující nápad. My navíc víme, že během pandemie tento koníček vůbec nezapadl, ba naopak. Firma Polák model s.r.o., která letos oslaví 20 let své existence, je unikátním distributorem všech doplňků pro stavbu železnic, jako jsou například různé druhy štěrků, všechna zeleň rostoucí kolem kolejí a další komponenty.
A pak je tu ještě nepřeberné množství tvorby dekorativních doplňků či šperků. Můžete vyrábět papírové zápisníky, obálky, desky na notýsky či dózy, odlévat originální svíčky, vytvářet tematické koláže a dekorace z přírodních materiálů, kreslit na látku či ji batikovat, vdechnout život starým lahvím a udělat z nich moderní vázy, z bavlnek uplést náramky nebo připravit jedinečné brože pro každou příležitost. Výčet by byl nekonečný.
Určitě sami najdete ještě mnoho dalších nápadů a skvělé navíc je, že kromě všech již zmíněných pozitiv se kreativní výrobky mohou stát také vaším novým zdrojem příjmů.