Jak žít zdravě?

4.6.2023, 7:29 Liliana Poláková
Jak žít zdravě?
Strava - jíst zdravě znamená jíst vyváženou stravu s dostatkem zeleniny, ovoce, celozrných produktů, bílkovin a zdravých tuků. Omezit konzumaci potravin s vysokým obsahem cukru, tuku a soli.
Fyzická aktivita - pravidelná fyzická aktivita a pohyb jsou důležité pro zdraví. Doporučuje se alespoň 30 minut cvičení, střední intenzity, každý den.
Hydratace - pitný režim by měl být dostatečný, aby se tělo udrželo hydratované. Doporučuje se pít minimálně 8 sklenic vody denně.
Dostatek spánku - dostatek kvalitního spánku je důležitý pro regeneraci organismu a udržení zdravého živtoního stylu. Doporučuje se alespoň 7-8 hodin spánku.
Omezit stres a relaxovat - stres negativně ovlivňuje zdraví. Proto je důležité se naučit relaxovat a najít se způsob, jak omezit stres v každodenním životě.
Jak zhubnout bez drastických diet?

4.1.22 8:12
Liliana Wasenmuller
Zhubnout můžete i bez toho aniž byste museli podstupovat drastické diety, hladovění nebo aplikovat dělenou stravu.
Naše tělo je nastaveno tak, že potřebuje ode všeho kousek. A právě ten „kousek“ je důležitý.
Další důležitou věcí je, že musíte skutečně chtít zhubnout.
Pokud budete dodržovat těchto několik rad, zaručeně zhubnete a zpevníte tělo do 3 měsíců.
Takže kde začít?
Každé ráno si dejte šálek bylinkového čaje: pampeliškový, heřmánkový, kopřivový, zázvorový atp. Nezapomeňte, že bylinkové čaje jsou zdrojem minerálních látek, oxidantů a stopových prvků.
Snídaně
Zajisté víte, že snídaně je základ dne. Smíchejte bílý jogurt nebo mléko s vločkami, lupínky, müsli a máte chutnou a zdravou snídaní, která nastartuje metabolismus a přes den nebudete mít tak velkou chuť na sladké nebo na energeticky bohatá jídla.
Oběd
Nevynechávejte oběd. Zde by se mnou nesouhlasilo mnoho výživových poradců, dejte si k obědu to, na co máte chuť, ale poloviční porci.
Odpolední svačina
Chleba s máslem a plátkem šunky, rohlík s máslem a sýrem atd.
Večeře
Pokud jste dodrželi denní doporučení, večer už nebudete mít tak velkou chuť na jídlo. Pokud ano, zkuste vydržet pár dnů a uvidíte sami, že Vám stačí malá porce.
Všimněte si, že se úmyslně vyhýbám tomu, co je doporučené o obědu nebo večeři? Je to záměr. Jezte to, na co máte chuť, ale poloviční porci, jak jsem se již zmínila výše.
K úpravě jídelníčku přidejte pohyb a dostatek tekutin. Více choďte pěšky, zařaďte do denního programu jednoduché cvičení …
O cvičení v příštím vydání.
Jak předejít nachlazení anebo zmírnit jeho průběh

Mgr. Liliana Poláková, 30.9.2021, 19:08
Podzim je tady a s ním i období nachlazení. Tomu se můžete vyhnout nebo alespoň zmírnit jeho průběh. Jak? Stačí si každé ráno připravit šálek čaje z bylin, které posílí imunitní systém a jsou účinné proti virózám. Připravujeme z hřebíčku, tymiánu, zázvoru a medu.
Hřebíček léčí průduškové záněty a desinfikuje ústní dutinu.
Tymián působí protizánětlivě a tlumí kašel, působí antisepticky, je účinný proti baktériím a plísním.
Zázvor má antibakteriální a také protizánětlivé účinky. Léčí rýmu a chřipku.
Med nejenže působí antibakteriálně a antisepticky, po 2 700 let byl používán pro léčení různých chorob.
Na přípravu čaje potřebujeme 4 kusy hřebíčku, špetku tymiánu, plátek zázvoru a lžičku medu. Zalijeme převařenou vodou a necháme louhovat. Pijeme teplý.
Pokud si najdete každý den chvilku na přípravu tohoto zázraku, nachlazení se Vám vyhne obloukem anebo alespoň zmírni jeho průběh.
Pravidelné použití tohoto nápoje působí i preventivně.
Do každého dne s dobrou náladou: jak zatočit s úzkostí a stresem?

Jakub Janíček, 24.5.21, 8:03
Jistě nám dáte za pravdu, že dnešní zrychlená doba našemu psychickému zdraví moc neprospívá. Většina lidí je dennodenně vystavena obrovskému stresu, na který zkrátka nejsme stavěni.
Schopnost cítit stres nám příroda dala pro záchranu sebe sama v situacích, kdy nám hrozí bezprostřední nebezpečí. V takové chvíli se náš nervový systém dostává do režimu „Bojuj, nebo uteč“ (Fight or Flight), a tak se zrychlí naše tepová frekvence, díky čemuž se do našich svalů dostává více kyslíku. Také se navýší náš práh bolesti a zesílí sluch. Tyto fyziologické změny nám pak umožňují mnohem rychleji reagovat.
V dnešním světě se však zřídka kdy dostanete do situace, která by takovou reakci opravdu vyžadovala. I tak je však výskyt úzkostných poruch na alarmujícím vzestupu – udává se, že určitou formou takové poruchy trpí až 25 % lidí.
Většina z nás toho má na svých bedrech příliš, a tak se dostáváme do neustálého spěchu. Pak bohužel nabýváme dojmu, že se o svoje psychické zdraví nemáme čas starat. Jsme rádi, že po náročném dni ulehneme do postele a dopřejeme si spánek. Ten je však často nedostatečný.
Starat se o naši psychickou pohodu je v dnešní době naprosto klíčové a možná byste se divili, jak rychle mohou účinkovat metody, které nás mohou stresu zbavit.
Jaké to jsou?
Dopřejte si pravidelný pohyb
Ten je pro udržení našeho psychického zdraví naprosto zásadní. U řady lidí dokonce funguje srovnatelně jako medikace pro mírnění úzkosti.
Díky pohybu se totiž do našeho mozku uvolňuje hormon endorfin, který přináší dobrou náladu a tlumí bolest. Možná byste si mohli myslet, že účinek cvičení je jen krátkodobý, bylo však dokázáno, že zmírnění úzkosti můžete cítit i několik hodin po něm.
Pokud nejste zrovna fanoušky sportu a klasického cvičení, můžete zpočátku vyzkoušet třeba pravidelné procházky. I ty totiž vaše tělo uvedou do pohybu, což nejen vyplaví endorfin, ale také zlepší cirkulaci krve, dýchání a podpoří dobré držení těla.
Přestaňte pít alkohol
Sáhnout po lahvi vína po vystresovaném dni se možná jeví jako perfektní způsob odreagování se.
Skutečně, alkohol v něm obsažený vás uklidní, zrelaxuje vaše svaly a také odlehčí vaši emocionální zátěž. Nicméně až se ráno probudíte, počítejte s tím, že budete cítit mnohem větší stres, než kdybyste místo popíjení šli spát.
Alkohol se řadí mezi depresanty a výrazně zatěžuje naše tělo. Oslabuje činnost jater, srdce, nervového systému a mozku. O potenciálním vzniku závislosti ani nemluvě.
Garantujeme vám, že pokud konzumaci alkoholu alespoň omezíte, hladina vašeho dlouhodobého i krátkodobého stresu se bude postupně snižovat.
Zázrak jménem spánek
Spánkem je naprostým základem pro zdravý život. Díky němu má tělo možnost regenerovat svoje buňky, zbavovat se škodlivých látek, ale také zpracovávat neplechu způsobenou stresovou zátěží.
Dnešní doba vydatnému spánku moc nepřeje. Nicméně pokud si z něj uděláme prioritu, razantně zvýšíme naši odolnost vůči stresu a úzkosti.
Jak?
- spěte jen v noci
- v posteli si nečtěte ani nesledujte televizi
- nepoužívejte před spaním mobil, tablet nebo počítač
- ve večerních hodinách se vyhněte kofeinu, velkým jídlům a nikotinu
- zajistěte ve vaší ložnici naprostou tmu
- choďte každý den spát ve stejnou hodinu
Popřemýšlejte nad svým jídelníčkem
Před časem jsme sepsali článek pojednávající o tom, jak jídlo ovlivňuje náš psychický stav.
Skutečně, pokud budeme dobře živit naše tělo a budeme dbát na přísun zdraví prospěšných látek ve vyváženém množství, naše emocionální vyrovnanost bude vzkvétat. Potraviny s vysokým obsahem rafinovaného cukru, nasyceného tuku, soli nebo například umělých sladidel může u spousty lidí způsobit naprosté obrácení nálady.
Pokud je to váš případ, zkuste si na pár dní sepisovat, co jíte a jak se po tom cítíte. Tak začnete naslouchat vašemu tělu a přirozeně budete inklinovat k potravinám, které vaši psychickou pohodu podporují.
Dostanete se pravděpodobně k závěru, že úplně nejlepší bude jíst co možná nejvíce ovoce, zeleniny a dalších potravin v jejich celistvém, tedy co nejméně zpracovaném stavu. Existuje také řada odborníků, kteří vám mohou vyhotovit jídelní plán přímo zaměřený na vaši vnitřní harmonii.
Výborné tipy jak se zbavit špatných zlozvyků jednou provždy!

Petra Vykoukalová, 20.5.21, 8:44
Každý z nás nějaký ten špatný zlozvyk má, ať už se jedná o kouření, přejídání na noc a nebo nadměrné používání mobilního telefonu.
Pokud chceme naše špatné zlozvyky změnit a nebo se jich dokonce zbavit tak je třeba si první ujasnit pár věcí. A to pojmenovat problém, stanovit si čeho chcete dosáhnout a hlavně proč. Máte to? Tak jdeme dál.
Jak na samotnou změnu?
Vizualizujte. Hodně vám pomůže pokud si budete neustále připomínat co chcete a nebo co naopak nechcete. Máte nálety na ledničku? Nalepte si tam papírek co vám připomene že to chcete změnit. Pijete Málo vody v práci? Nalepte si na monitor nálepku že se máte napít.
Požádejte kamarádku o pomoc a podporu. Protože ve dvou se to lépe táhne. Ještě lépe to půjde pokud se budete obě chtít zbavit stejného zlozvyku, třeba kouření. Vzájemná podpora a motivace vás požene dále.
Odměňujte se. Můžou to být i malé odměny za malé pokroky, ale i tohle vás udrží motivované a navíc si to opravdu zasloužíte. Ale pozor, neměl by to být zákusek za to že zhubnete kilo.
Dejte tomu čas. Nebuďte na sebe přísní, všechno nemusí být ze dne na den. Se změnou začínejte pomalu, i malý krůček se počítá. A pokud vám to ujede? Nic se neděje, jedeme dál.
Nahraďte špatné zvyky lepšími. Podstatné je vyhnout se pocitu že vám něco chybí.
Chcete omezit třeba kávu? Nemusíte horký nápoj vynechat, ale dejte si třeba čaj. Máte chuť na cigaretu? Dejte si žvýkačku. A nebo si najděte úplně jiné zvyky které vám pomohou zbavit se těch špatných.
Nebojte se požádat o pomoc. Nezvládáte to sami i když se opravdu snažíte? Není ostuda požádat o pomoc. Ať už se jedná o jídelníček na míru když chcete zhubnout a nebo profesionální pomoc při odvykání kouření. Ti lidé jsou tady pro vás a proto aby vám pomohli a takto můžete svých cílů dosáhnout mnohem snadněji a efektivněji.
Věděli jste, že některé domácí práce škodí?

PhDr. Jana Brandtlová, 18.5.21, 8:13
Některé domácí práce mohou být spíše na škodu než k užitku. A někdy opravdu škodí. Poměrně šokující zjištění, že? Ani si to neuvědomujeme, prostě uklízíme tak, jak jsme zvyklí a používáme vybavení, na které jsme zvyklí. Nejde o to, jaké saponáty používáme, jde o drobnosti. Ranní stlaní postele, věšení ručníků, používání prkénka na krájení zeleniny nebo zametání drobků. Zdánlivé maličkosti mohou mít velké následky.
Na které věci je dobré dát si pozor?
Zametání drobků z podlahy
Cíl je jasný. Prostě chcete vzít do ruky smeták a stáhnout z podlahy prach a nečistoty, aby se například špína z kuchyně neroznášela po celém bytě.
Realita je ovšem taková, že během zametání jen rozvíříte prach. Pár smítek sice na lopatku dostanete, ale větší část jich spadne cestou do odpadkového koše. Výsledek? Více prachu, více práce později. A to asi ani netušíte, že součástí drobného smetí jsou i drsnější částečky, které narušují nátěr podlahy. Když se pak podíváte na parkety, mohou vám připadat zašlé.
Dobrou radou je vyměnit smeták za bezdrátový tyčový vysavač. Rozhodně uklidí líp než koště!
Slévání těstovin a rýže přímo do dřezu
Záměr je jasný, slít těstoviny nebo rýži a vše co nejrychleji ještě teplé „hodit na talíř“. Kdo z nás řeší vyvařenou vodu?
Ve skutečnosti vám voda z těstovin nebo z rýže může nadělat v odtoku pěknou paseku. Málokdo totiž ví, že právě tyto roztoky obsahují tuk, který se s oblibou usazuje na vnitřní straně vodovodních trubek. Při častém vylévání do dřezu hrozí jejich ucpání.
Máme pro vás ovšem skvělý tip. Vodu, ve které se vařily těstoviny nebo rýže nevylévejte, nechte ji zchladnout a použijte k zalévání květin! Roztok je totiž bohatý na minerály, které vaše domácí zeleň upřímně ocení.
Některé domácí očisty… pozor na WC štětku
Všichni se obvykle snažíme, aby po našem odchodu z toalety zůstala mísa čistá. Proto ostatně ve většině domácností najdeme pěkně po ruce štětku na očistu WC.
Jenže. Není žádným tajemstvím, že právě toaleta je semeništěm bakterií, plísní a kvasinek. Většina z nás dělá tu chybu, že po očištění WC vracíme štětku zpět do nádobky, ve které zůstává voda.
Jak jídlo ovlivňuje náš psychický stav?

Jakub Janíček, 17.5.21, 9:00
Jak jídlo ovlivňuje náš psychický stav?
Že naše stravovací návyky přímo ovlivňují naše zdraví, je dnes již obecně známým faktem. Věděli jste však, že nefungují jen na fyzické úrovni, ale také na té mentální a emocionální?
V posledních letech přibývá studií, které potvrzují, že to, co jíme, významným způsobem ovlivňuje naši náladu. Pokud tedy pociťujete dlouhodobý smutek, jeho řešením nemusí být pouze antidepresiva a terapie, ale jako podpůrný doplněk byste jistě neměli opomenout také zdravé stravování.
V rámci těchto poznatků se začalo mluvit o spojení mozku a střev, kterým se dokonce začalo přezdívat náš druhý mozek.
Proč tomu tak je?
Odpověď najdeme ve funkci neurotransmiteru serotoninu, který hraje klíčovou roli v naší náladě. Ovlivňuje však celé naše tělo a díky němu jsou buňky našeho nervového systému schopny komunikovat. Mimo emocionální stav také reguluje náš spánek a celý trávicí trakt.
Jeho nedostatek může způsobovat depresivní stavy a přebytek naopak nadměrnou aktivitu nervových buněk.
Přibližně 95 % serotoninu je produkováno v našich střevech. Způsob, jakým tento neurotransmiter komunikuje s vaším zažívacím ústrojím a mozkem přímo závisí na tom, co jíte.
Vědci například zjistili, že lidé, kteří na pravidelné bázi konzumují spoustu čerstvého ovoce, zeleniny, lehkého masa, celozrnných obilovin, ořechů a luštěnin, mají až o 35 % menší riziko vzniku depresí než ti, jejichž jídelníček se z velké části skládá z cukru a zpracovaných potravin.
V našich střevech žije nepředstavitelných 100 trilionů bakterií, které s námi, ať už chceme nebo ne, neustále komunikují. A to ne pouze prostřednictvím toho, jak se cítíme na těle, ale i na duši.
Pokud budeme naši populaci bakterií živit nutričně bohatými potravinami, náš mikrobiom bude vzkvétat, a tak přinese spoustu zdravotních benefitů. Současně tak budeme schopni částečně vyhubit „zlé“ bakterie, ale naopak navýšit populaci těch „hodných“.
Náš imunitní systém bude fungovat na 100 %, bude se nám dobře spát, soustředit, ale také budeme pociťovat větší emocionální stabilitu.
Jaké potraviny zařadit, abychom se cítili lépe?
Nikdy nešlápnete vedle, pokud do svého jídelníčku zařadíte více čerstvého ovoce a zeleniny, existuje však několik skupin potravin, které mají na naše tělo natolik léčivý účinek, že harmonizují jak tělo, tak i duši.
Listová zelenina
Jedná se o skupinu potravin, která je naprosto zásadní pro náš pohodový psychický stav. Obsahuje obrovské množství vitamínů a minerálů, jako je například hořčík, draslík nebo kyselina listová.
Konzumace tohoto typu zeleniny může zmírnit symptomy deprese a úzkosti. Ve spoustě případů navíc obsahuje také probiotika (hodné bakterie), které přímo ovlivňují naše duševní zdraví.
Zdravé tuky
Jmenujme si zde například ryby, avokádo nebo olivový olej. Obsahují protizánětlivé látky, které mají komplexní účinek na celé tělo – a tedy i střeva, která vyživují a revitalizují.
Lesní plody
Borůvky, maliny, jahody. Toť jen pár příkladů lesních plodů, které mají minimum cukru a velké množství vlákniny a vitamínu C. Ten reguluje hladiny hormonu kortizolu, který naše tělo produkuje při stresu a úzkosti.
Ořechy a luštěniny
Zařadit do našeho stravovacího režimu hrst ořechů nebo porci luštěnin denně není nic obtížného. A pokud se tedy chceme cítit dobře, neměli bychom je opomínat.
Tyto potraviny jsou nabité bílkovinami, vlákninou, hořčíkem a dalšími minerály, které jsou s našim mentálním rozpoložením přímo spojeny.
Časté konzumaci luštěnin se však řada lidí vyhýbá pro svoje nadýmavé účinky. Ty nemůžeme zapřít, ale garantujeme vám, že pokud budete luštěniny konzumovat pravidelně, vaše tělo si na jejich příjem navykne a bude je mnohem efektivněji metabolizovat – což přirozeně povede k minimalizování či naprosté eliminaci větrů.
Kvašené potraviny
Jakékoli kvašené potraviny přispějí k udržení harmonického stavu vašich střev. Nezapomínejte tedy na kefíry, jogurty nebo kvašené zelí a další zeleninu.
Jelikož obsahují probiotika, do vašeho trávicího traktu se nastěhuje spousta zdraví prospěšných obyvatel.
Potížisté
A ve finále se pojďme zaměřit na opačnou stranu mince – potížisty. Těch bohužel v dnešní době existuje celá řada a díky snadné dostupnosti jich většina lidí konzumuje mnohem více, než by měla.
Rafinovaný cukr
Pokud bychom si měli uvést jednu potravinu, která nás dočista sráží na kolena, bude to rafinovaný cukr.
Dnes se s ním můžeme střetnout v mnohem více produktech, než bychom mohli čekat. Logicky ho nejvíce najdeme ve sladkostech a sladkých limonádách.
Naše přirozená hladina cukru kvůli němu vystoupá do výšin, což nám dodá spoustu energie, následuje však razantní pokles, kdy pocítíme letargii a ve spoustě případů také depresi.
Trans-tuky
Trans-tuky jsou obsažené například v bramborových chipsech, pizze a pokrmech zakoupených ve fastfoodech. Jsou přímo spojeny se snížením produkce serotoninu.
Po konzumaci trans-tuků naše tělo vyvolává zánětlivou reakci, která zabraňuje zdravé produkci omega-3 nenasycených mastných kyselin, jež ovlivňují funkci našeho mozku.
Kofein
Přemíra kofeinu způsobuje tělesný třes a úzkost. Pokud tedy úzkostí už trpíte, popřemýšlejte nad tím, že byste si vaši odpolední kávu odpustili.
S konzumací kofeinu byste měli přestat úplně, ale postupně. Jelikož se jedná o silně návykovou látku, s nejvyšší pravděpodobností budete pociťovat abstinenční příznaky v závislosti na tom, jak dlouho kofeinové nápoje pravidelně konzumujete a v jakém množství.
A pokud si myslíte, že vám bude chybět chuť kávy, přechodně nebo dlouhodobě můžete přejít na bezkofeinovou variantu.
Alkohol
Lidé si často myslí, že alkohol zlepšuje náladu, ve skutečnosti v našem těle však funguje jako depresant.
Alkohol navíc snižuje kvalitu našeho spánku. Nebuďte tedy překvapeni, až se po propité noci probudíte se silnou úzkostí.
Hotovky
Kupovat si hotovky je možná časově výhodné, v rámci našeho zdraví se však jedná o úplně jiný příběh.
Máme na mysli mražené večeře nebo např. instantní polévky. Takové produkty obsahují obrovské množství rafinovaného cukru a sodíku, což jsou látky, které také zabraňují zdravé produkci serotoninu.
Ve zdravém těle zdravý duch. Jedná se sice o otřepanou frázi, její pravdivost však s dnešními studiemi není možné popřít.
Úspěšný život stojí na pouhých osmi pravidlech

PhDr. Jana Brandtlová, 11.5.21 6:45
Stává se vám, že se snažíte v podnikání, v práci, ve vztahu… a stále se nedaří tak, jak byste si přáli? Ano, úspěšný život se většině z nás může zdát jako nedosažitelná věc. Ale věřili byste, že ho můžete vybudovat s pomocí pouhých osmi základních pravidel? Zdá se to jako sen, ale funguje to.
Člověk se úspěšným nerodí, rodí se maximálně tak s určitým talentem nebo dovednostmi, což mu může cestu k úspěchu pořádně usnadnit. Úspěch sám o sobě nepřijde, ale to už jste slyšeli nejméně tisíckrát. Nicméně i po tisícátéprvní stále platí, že svých snů se nikdy nemáte vzdávat. A i když možná máte pozitivního myšlení plné zuby, protože se o něm neustále mluví a píše, a třeba jste i vy sami absolvovali nějaký kurz, a přesto to nezabralo, teď je tu osm motivačních vět, které se vyplatí zkoušet stále znovu a znovu. Protože vy to dokážete!
Vždy, když budete na dně, nebude se vám do ničeho chtít nebo přestanete věřit, přečtěte si následující pravidla a zopakujte si je nahlas, klidně i několikrát za den. Dodají vám sílu, sebevědomí, naději a smysl, abyste šli dál.
1) Skvělé věci se nerodí v „komfortních zónách“
Na to, abyste se v životě posunuli, je nezbytná změna. Zkuste udělat věci jinak! Plánovaně poznávejte nové lidi, nové obory, nové informace. Možná ztratíte pohodlí a bezpečí, ale získáte zkušenost. A ta je pro úspěšný život podstatná. Nová zkušenost přinese nové nápady a možnost být v něčem jedineční a lepší.
Kdyby režisér Miloš Forman zůstal v Čechách, mohlo by ho znát tak maximálně několik set tisíc (možná milionů) jeho krajanů. Emigrace do USA byla riziko, ale díky ní rozvinul svůj talent a možnost ukázat se v celosvětovém měřítku. Dnes je jeho jméno spojeno s kultovními americkými filmy, jako jsou Vlasy, Přelet nad kukaččím hnízdem, Amadeus a další.
2) Nečekám na příležitosti, vytvářím si je
Váš sen je jako magnet. Vždy ho mějte na paměti, v podvědomí, zkrátka mějte ho vždy s sebou. A dělejte cokoliv, abyste s ním byli co nejblíže v kontaktu. Hledejte inspiraci všude kolem sebe, na internetu, v každém člověku, kterého potkáte. Snažte se být v kontaktu s úspěšnými lidmi, čtěte životopisy slavných, založte na sociálních sítích skupiny a diskuzní fóra, kde můžete nasbírat názory na své nápady. Všechny informace jsou důležité a posouvají vás.
Majitel nejmenované úspěšné firmy chodil každý den posedět do non-stopu. Tam diskutoval s různými lidmi o životě. Zjišťoval, co považují za důležité, jaké mají problémy a co pro ně znamená radost a štěstí. Díky tomuto experimentu se dozvěděl, za co jsou obyčejní lidé ochotni utrácet, a tomu také přizpůsobil své podnikání.
3) Přeju si to? Udělám to!
Tohle zaklínadlo opravdu funguje. Snění, tedy vizualizace vašich přání, má obrovskou sílu. Není to nic abstraktního. Vizualizace dává totiž mozku příkaz, kterým směrem se vydat. V diářích úspěšných najdete velké množství prodlev na nicnedělání. Mozek se během těchto chvil krásně vypne, přitom myšlenky volně běhají a přinášejí nové nápady a inspiraci.
Slavná americká moderátorka Oprah Winfrey běžně používá vizualizaci ke své práci. A říká: „Zoufalci pořád myslí na své chyby, vítězové na své úspěchy. Když si budete věřit a mít svůj sen stále ve své mysli, dokážete to!“
4) Úspěšný život si mě sám nenajde
Nesmíte čekat, až váš talent nebo jedinečné schopnosti někdo objeví. Svému štěstí musíte jít naproti, spojit se s lidmi, kteří smýšlejí podobně jako vy, a třeba zjistíte, že byste mohli spolupracovat. Oslovte firmy a nabídněte jim své služby. Zamyslete se nad možností získat grant nebo někoho, koho váš nápad osloví a bude vás podporovat.
Mladý Alfons Mucha se na pražskou uměleckou akademii nedostal. Od kreslení ho to však neodradilo. A dovolil si opravdu hodně. Nakreslil karikaturu manželky místního starosty Mikulova. Portrétek byl sice výsměšný, ale natolik věrný, že se rozšířil všude. To malířovi sice přineslo řadu problémů, ale také se díky svému excesu seznámil s hrabětem Karlem Khuenem-Belasim, který mu nabídl práci, a později Muchovi dokonce zasponzoroval studium na Akademii výtvarných umění v Mnichově.
5) Nikdo to za mě neudělá
Krutá pravda. Stejně jako nikdo jen tak neobjeví vaše vlohy, ani úspěch si vás sám nenajde. Chcete-li úspěch, musíte vzít život do vlastních rukou. O tom, čeho dosáhnete a jak úspěšný život budete žít, o tom rozhoduje jen vytrvalost a píle.
Než se stal úspěšným vědcem, spal fyzik Nikola Tesla jen pár hodin denně. Už v 11 letech si zalepil klíčovou dírku, aby rodiče neviděli v jeho pokoji světlo. A studoval a studoval.
6) Čím usilovněji na svém snu budu pracovat, tím víc si budu vážit sám sebe
Dlouho předtím, než naleznete ocenění v okolním světě, přijde pochvala od vás samotných. To, že se posouváte, cítíte hlavně vy, a hlavně vy můžete mít ze sebe radost. Nezáleží přitom, kde zrovna jste v očích jiných lidí.
Než se stala herečka Jennifer Aniston slavnou a bohatou, vydělávala si jako servírka v rychlém občerstvení.
7) Jsou situace, které mě testují.
Odhalují mé slabé stránky, ale zároveň objevuji to, co je ve mně silného a cenného
Udělali jste chybu? Nezvládli jste pracovní úkol? Nebyli jste pro daný projekt dostatečně dobří? Podcenili jste přípravu? Nevadí, alespoň jste získali důležitou informaci, že příště to musí být jinak (nebo že pro vás práce, kterou děláte, není ta pravá).
Stresové momenty vás ale zcela jistě donutí, abyste reagovali rychle, odvážně a zapojili schopnost improvizovat. Každá chyba vás posune dál, a to bezvýhradně.
Francouzský herec Jean-Paul Belmondo nebyl žádný svatoušek. Ze škol ho vyhazovali a nikdo si s ním nevěděl rady. Když dostal padáka i z herecké konzervatoře, kde ho dlouho tolerovali, vypadalo to s ním bledě. Jenže on se chtěl stát hercem. Potuloval se po divadlech, kde dostával malé role, až přišel zasloužený průlom ve filmu U konce s dechem. A ačkoli nebyl žádný krasavec, vždy měl po boku nádhernou a přitažlivou ženu.
8) Omezení jsou pouze v mé mysli
Pravidlo poslední a první zároveň. Už nikdy nezačínejte slovy ani myšlenkami, že něco nejde, nezvládnete, ne… a ne… Všechna tato slova ubírají sebevědomí i energii. Je nutné naučit se myslet opačně, tedy ptát se jak. Jak to udělám? Jak to půjde? Jak mi může kdo nebo co pomoci?
Švýcarský zpěvák Scatman John překonal svůj strach z koktání natolik, že svůj handicap použil ve své tvorbě. Jeho „koktající“ písnička Scatman se stala celosvětovým hitem.
Pořád si myslíte, že tito lidé jen měli štěstí? Měli, ale protože si ho zasloužili, že za ním šli přes všechny překážky a nevzdávali se. (Pokud vás téma zaujalo, přečtěte si související článek o tom, jak si natrénovat životní rozhodnutí.)
5 důvodů, proč se vyplatí si naordinovat čas strávený o samotě

Jakub Janíček, 10.5.21 6:32
Chvíle strávené bez společnosti rodiny, partnera nebo přátel nemají příliš dobrou pověst. Člověk, který nevyplňuje každou volnou chvíli schůzkami, zprávami či telefonáty, si často získá přezdívku samotáře.
A nejen to – spousta lidí se samoty dokonce bojí, jelikož v nich vyvolává pocit, že nikoho nezajímají.
Pravdou však je, že když si člověk dokáže užívat čas strávený jen se sebou, o jeho životě to nevypovídá vůbec nic špatného, spíše naopak. Jaké benefity může samota přinést?
1. Dobijete baterky
Vysedávání s rodinou, partnerem či přáteli bývá často příjemné a zábavné. Ale jak jistě víte, vztahy nejsou jen o pobavení, ale také o vzájemné opoře. Přirozeně se tu pro lidi okolo nás snažíme být a vyslechnout je, když to potřebují.
Pokud ale ve volném čase jen děláte vrbu ostatním, dříve či později se dostanete do bodu, kdy vás taková komunikace zcela vyšťaví.
Když jednou nebo ještě lépe několikrát do týdne věnujete nějaký čas pouze sobě, od problémů vašich blízkých se oprostíte, což vám pomůže efektivně dobít baterky a cítit se lépe.
2. Získáte prostor na sebereflexi
Jestliže trávíte většinu času prací, plněním různých povinností nebo v obklopení ostatními, je velmi pravděpodobné, že vám nezbývají žádné volné chvíle, které byste mohli využít k sebereflexi.
Nikdo z nás nemládne a čas utíká rok co rok rychleji – nebo to tak alespoň vypadá. Když si věnujete pár momentů, při kterých si dovolíte přemýšlet o svých snech, úspěších a budoucích plánech, dáte si prostor skutečně rozvíjet váš potenciál a dosáhnout v životě větší spokojenosti.
3. Navýšíte vaši produktivitu
Kolikrát už se vám stalo, že jste se rozhodli začít s nějakou aktivitou, ale reálně jste si na ni nenašli čas? Pokud máte hodně přátel, rodinu a partnera, může být snadné nechat se rozptýlit od vlastních zájmů.
Pravidelnými okénky o samotě se vám prostor na cvičení, čtení, vzdělávání a všechny další aktivity otevře. Dobrý pocit z toho, že pro sebe skutečně něco děláte, vám do života přinese ještě více produktivity.
4. Zbavíte se závislosti na ostatních
Když zakládáme svůj život jen na vztazích s ostatními, často se stává, že se člověk dostane do bodu, kdy si vytvoří závislost na ostatních a jejich uznání. Z toho pak přirozeně plyne také potřeba vyplňovat čas schůzkami a konzultovat každé rozhodnutí s ostatními.
V některých případech to rozhodně není na škodu, zejména pokud se jedná o závažnější životní otázky. Existují ale záležitosti, u kterých se člověk nemusí spoléhat na ostatní. Některá rozhodnutí si můžete promyslet sami, čímž získáte větší sebedůvěru a budete se cítit svobodněji.
5. Začnete si svých blízkých více vážit
Tímto článkem rozhodně nechceme naznačovat, že byste měli hodit za hlavu všechny vaše vztahy. Pokud začnete věnovat čas také sobě, po nějaké době si naopak všimnete, že se vaše komunikace s ostatními zlepší.
Méně časté setkávání a prostor pro sebe způsobí, že vaše konverzace budou mnohem smysluplnější. Navíc si budete přítomnosti druhých o to více vážit a na domluvená setkání se mnohonásobně více těšit.
Barefoot aneb chození naboso: revoluce ve zdraví, nebo jen další módní trend?

Jakub Janíček, 7.5.21 6:03
Na tom, že doma nenosíme boty, asi nikdo z nás nevidí nic zvláštního. Stále více lidí však upřednostňuje chůzi naboso i za hranicemi svého obydlí.
Ještě před pár lety se jednalo o alternativní trend označovaný jako „earthing“ – českým ekvivalentem by mohlo být uzemňování. Spočíval především v bosé chůzi v písku, po kamenech, v trávě a na dalších přírodních površích.
Dnes už se však nejedná pouze o alternativní cestu, ale o fenomén známý i mezi fyzioterapeuty i dalšími lékařskými odborníky.
Učme se od dětí
Když se batolata učí chodit, jejich rodiče často slýchávají ze strany odborníků, že by měli tento proces nechat proběhnout přirozeně a tím pádem i bez obuvi.
Její použití totiž může zabránit správnému používání svalů nezbytných pro zdravou chůzi. Dítě vlivem obuvi navíc navíc ztrácí kontakt s povrchem, po kterém kráčí, a tak i se svým tělem a okolním prostorem.
Po obutí prvních botiček se pak často stává, že dítě z ničeho nic ztrácí balanc a nechodí se mu dobře jako dříve. Špatně zvolená obuv může navíc způsobit různé deformace, které v dospělosti obvykle přinášejí další zdravotní komplikace.

Chodidla novorozenců totiž nejsou jen zmenšenou verzí dospělé nohy. Skládají se pouze z rozsáhlé sítě chrupavek, ze kterých se reálné kosti postupně formují až do období puberty, kdy se růst a vývoj nohy zastaví.
Má to smysl v dospělosti?
Dospělému člověku už noha sice neroste, ale i tak se na ní nesprávná obuv může podepsat, stejně tak jako na dalších oblastech těla.
I když jsou různá vyztužení a vycpávky pro naše nohy příjemné, brání nám v používání určitých svalových skupin, které vylepšují náš postoj a držení těla.
Při dlouhodobém nošení takových bot pak tyto svaly ochabnou, což vytváří řetězovou reakci, která může vést k vybočení páteře ze své přirozené osy a následným bolestem v různých částech těla.
Dost už ale bylo negativních faktorů, pojďme se podívat na pozitiva bosé chůze. Mezi ně patří například zlepšení:
- kontroly nad pozicí chodidla při kontaktu se zemí,
- rovnováhy, orientace v prostoru a ovládání těla, což s sebou často přináší i úlevu od bolesti,
- mechaniky chodidel, která může pozitivně ovlivnit mechaniku boků, kolen a středu těla,
- flexibility v chodidlech a kotnících a rozložení váhy v rámci jednotlivých svalů a vazů,
- deformací způsobených nesprávnou nebo špatně padnoucí obuvi – např. vbočené palce či kladívkové prsty,
- síly ve svalech dolních končetin, které zajišťují podporu v oblasti bederní páteře.
Obutí, ale neobutí
Možná se nyní ptáte, jak řešit ostré předměty na cestách nebo chladné počasí. Chůze naboso totiž nemusí nutně znamenat, že musíte mít zcela holá chodidla.
V dnešní době totiž máte k dispozici takzvanou barefoot obuv.
Jedná se o boty, které se velmi podobají klasické obuvi. Mají však velmi tenkou a pružnou podrážku bez jakýchkoliv vycpávek a širší špičku, která umožňuje volný pohyb všech prstů.
Chodidlo tak má dostatek prostoru pro volný pohyb a neztrácí kontakt. Boty vás ale zároveň chrání před poraněním a v případě podzimních či zimních modelů i před zimou.
S barefoot obuví si nemusíte odpírat ani vaši vášeň pro módu. Vyrábějí se ve sportovních i elegantních variantách, takže si mezi nimi najdete model do práce i na volnočasové aktivity. Na výběr máte tenisky, sandály, mokasíny, kozačky i baleríny.
Raději pomalu a s jistotou
Chození naboso či v barefoot obuvi má ale i svá úskalí. Obvykle vyplývají ze situace, kdy si lidé tuto praktiku naordinují ve větší míře, než jsou schopni zvládnout.
Pokud jste celý život nosili konvenční obuv a bez bot chodili opravdu jen doma, je velmi pravděpodobné, že jste základní principy zdravé chůze zapomněli. Z toho důvodu je třeba začít bosou chůzi praktikovat pomalu a především vědomě.
Rozhodně hned nevyrážejte na celodenní tůru. Začněte 15–20 minutami denně, což je ideální doba na to, aby se vaše nohy na nové podmínky pozvolna adaptovaly. Postupně můžete dobu i vzdálenost prodlužovat tak, jak vám nohy dovolí.
Pokud pocítíte bolest, raději si opět nazujte běžnou obuv. Pokud nemáte dostatečně silné chodidlo, můžete mít špatnou techniku chůze, která zvyšuje riziko zranění.
Pokud chcete nohu posílit, můžete zkoušet například stavění se na špičky či různé balanční cviky na jedné noze. Tím posílíte svaly, které zvedají klenbu. Po procházce či večer před spaním nezapomeňte chodidla dobře promasírovat, abyste je zbavili napětí.

Pevná půda pod nohama
Velkou roli hraje také samotný povrch, po němž budete chodit. Ze začátku se pro jistotu vyhněte chodníkům a betonovým cestám typickým pro město, které by v nohou vyvolávaly přílišné nárazy – při špatné technice byste mohli skončit s bolestí pat.
Pro trénink bosé chůze budou ideální parky s travnatou plochou, vyšlapanými cestičkami nebo kamennými a písčitými plochami a „chodníky“. Takové povrchy jsou měkčí, tvárnější a pro začátečníky mnohem bezpečnější.
Na závěr je třeba říct, že pokud máte nějaký fyziologický problém, o kterém víte, vždy je lepší se o praktikování venkovního chození naboso poradit s odborníkem. Ten vám může dodat i několik zajímavých tipů na správnou chůzi a držení děla.
14 věcí co vám zvednou náladu a nebudou vás stát ani korunu!

Petra Vykoukalová, 6.5.21 7:40
Ty nejlepší věci v životě jsou opravdu zadarmo. Dneska si řekneme pár tipů kterými si můžete zvednout náladu klidně každý den.
1. Běžte do přírody - nemusí to být zrovna horská túra, ale třeba i krátká procházka lesem a nebo piknik v parku.
2. Přečtěte si něco - může to být povídka, kapitola ve vaší oblíbené knize a nebo se můžete vrátit ke knihám z dětství.
3. Buďte se svými přáteli a rodinou - zajděte si na kafe, na procházku a nebo jim alespoň zavolejte.
4. Hudba a zpěv - pusťte si svoji oblíbenou písničku nebo soundtrack k filmu, který máte rádi. A nebo si zazpívejte ve sprše a to hezky nahlas.
5. Vychutnejte si kávu - je dokázáno že káva dokáže zvednou náladu a ještě k tomu skvěle chutná. Nepijete kávu? Nevadí, dejte si jiný teplý nápoj.
6. Zacvičte si - pohyb je skvělý nejen pro naše tělo, ale také pro naši psychiku. Je jedno jestli si půjdete zaběhat a nebo si zatančíte v obýváku.
7. Užijte si nádherný den - je venku krásně a svítí slunce? Běžte aspoň na krátkou procházku a užívejte si modrou oblohu a slunce.
8. Darujte něco - je jedno jestli přispějete na nějakou dobročinnou sbírku a nebo darujte svoje staré oblečení. Pocit že jste někomu pomohli je úžasný.
9. Namalujte něco - vemte si vodovky a nebo třeba prstové barvy a něco namalujte. A že vám to nejde? To vůbec nevadí, pobavit se přece můžete i tak.
10. Meditujte - uvolněte se, zklidněte se a věnujte čas sobě a relaxaci.
11. Zahrajte si deskové hry - vraťte se zpět do dětství a přesvědčte se že dostihy a člověče nezlob se nikdy nezklamou.
12. Vytvořte si vděčný seznam - napište si seznam věcí za které jste vděční a můžete si jimi okamžitě zvednout náladu.
13. Ukliďte si - možná vás to překvapí jak můžete mít z čisté a uklizené ložnice radost a hned se tam budete cítit lépe.
14. Dejte si vanu - napusťte si vanu s pěnou, zapalte svíčku, vypněte a udělejte si čas jen pro sebe.
Zdroj: Bestlifeonline.com Tinybuddha.com
Skvělé tipy a triky jak si zorganizovat šatník

redaktorka Petra Vykoukalová, 3.5.21 7:15
Měli byste si udělat pořádek ve skříni ale je to pro vás noční můrou? S těmito snadnými a praktickými triky to zvládnete levou zadní.
Pořiďte si oddělovače na oblečení - můžete je mít jak na věci na ramínku tak na ty co máte poskládané. Můžete si jimi velice snadno oddělit oblečení třeba podle velikostí a najít tak rychle to, co hledáte.
Vyházejte ze skříně všechno ven - ano, zní to hrozně, ale uvidíte, že se to vyplatí. Nejenom že si můžete skříň pořádně uklidit, ale taky do ní vrátí jen to co opravdu chcete a potřebujete.
Ne všechno musí být na ramínku - možná máte v šatníku místo na pověšení každého trička. Pokud ale ne, na ramínko dejte šaty, kostýmy, saka či halenky. Trička a nebo džíny můžete poskládat do komínků, ušetříte tak spoustu místa.

Využijte veškeré volné místo - a to hlavně to vertikální. Zkuste si na zeď a nebo bok skříně dát háčky nebo ramínka a pověsit si šperky, šátky a nebo doplňky. Budete je tak mít po ruce a hezky na ně uvidíte. Kabelky můžete zase pověsit do dveří vaši skříně.
Využijte místo až nahoru - na horní police ve skříni uložte věci, které zrovna nenosíte, například zimní bundy v létě. Nebudou vám tak zabírat místo když je zrovna nepotřebujete.
Používejte štítky - pokud máte oblečení či doplňky v krabicích tak si je označte štítky, co je uvnitř. Velice rychle tak najdete, to co zrovna potřebujete a věci budete mít lépe organizované.
Pořiďte si organizéry do šuplíků - můžete jimi oddělit ponožky, plavky, spodní prádlo a nebo třeba bižuterii. Šuplík tak bude přehlednější, budete mít vše na očích a ráno se nebudete muset přehrabovat šuplíkem abyste našli druhou ponožku.
Seřaďte si oblečení podle barev - možná vám to přijde zdlouhavé si třídit oblečení podle barev, ale uvidíte sami, že si pak vyberete ten správný outfit monhem snadněji, obzvlášť jestli jste vizuální typ člověka.
zdroj:makespace.com, goodhousekeeping.com
CBD v domácí lékárně. Přírodní látka, která dokáže zázraky

Tereza Hotovcová,
28.4.21 7:34
Kanabidiol, zkráceně označovaný jako CBD, se dnes těší vysoké popularitě. V přirozené podobě se nachází v konopí, ovšem nabízí zcela jiné účinky než obávané psychotropní THC. Kanabidiol totiž nepůsobí destruktivně na mozek, a proto je Světovou zdravotnickou organizací označován za bezpečný, a dokonce též jako vhodná součást domácí lékárny.
Dostupné přírodní léčivo
Životní styl moderního člověka velmi často negativně působí na přirozené procesy v těle. Průmyslově zpracované potraviny a nedostatek pohybu se na zdraví podepisuje každý den. Následkem pak bývá špatný spánek, nervozita, napětí, únava, podrážděnost a mnoho dalších signálů, které vypovídají o tom, že je třeba najít ztracenou rovnováhu.
Jak kanabidiol funguje
CBD je v současné době legálně k dostání ve formě kapek, olejů, ale i čajů, takže je možné ho konzumovat pravidelně, což vyvolává reakce u tzv. endokanabinoidních receptorů, které jsou v těle každého z nás naprosto nepostradatelné. Odpovídají totiž za celkový dobrý psychický stav a v určité míře také za zdraví orgánů.

Co dokáže léčivá látka v těle
Dnešním produktům, které kanabidiol obsahují předcházelo testování, jenž odhalilo, že působení látky v těle způsobuje snížení míry zánětu a v některých případech jeho úplné odstranění. Díky tomu je CBD schopné zmírnit bolesti různých druhů, ať už se jedná o záněty kostí, kloubů nebo jednotlivých orgánů.
U pacientů, kteří trpěli úzkostí a chronickou depresí, problémy výrazně nebo zcela úplně odezněly a jejich mozek začal lépe ukládat informace, vyhodnocovat situace pod menším emočním vypětím a donutil tělo se uvolnit a relaxovat.
Když se o slovo hlásí rakovina
Chemoterapie a léky mají za úkol potlačit rakovinu, ovšem často působí na tělo destruktivně. Svaly jsou vypjaté, mozek unavený a pacienti postrádají sílu. Lékaři proto při léčbě doporučují pravidelné dávkování kanabidiolu, který se ukázal jako vhodný pomocník. Léčba pak probíhá snáze, jelikož pacient není příliš vyčerpaný a necítí ani takové bolesti.

admin 4.4.2021 10:30
Velikonoční svátky 2021
Velikonoční svátky se musí obejít bez hodování a návštěv ale domácí oslavy si nenecháme vzít.
Krásně nazdobený stůl, čerstvě upečený mazanec, kraslice, jarní květy, nádivka, to vše patří k Velikonocům, a která hospodyňka by nechala domov bez těchto krásných symbolů?
V minulých letech jsme se přikláněli k minimalistickému stylu velikonočního zdobení domácnosti a příprav pokrmů ale postupně se vracíme k retro stylu a k tradicím naších rodičů a prarodičů.
Svátky jara jsou spojené s velkým úklidem a moderní ženy už tolik nenakupují mazance a kraslice v obchodech ale připravují se samy. Možná je to způsobené i tím, že v této době máme víc času na rodinu a chceme zapojit ratolestí do velikonočních příprav.
Pokud jste si všimli, naše dětí se vrátily k retro stylu v oblékání a to znamená, že z retro velikonoční tabule budou nadšení a ochotně se zapojí, aniž byste je museli přemlouvat.
Letošní Velikonoce nebudou tradiční, obejdeme se bez hodování a pomlázky, ale rodina má blíž k sobě a to je přeci ta nejkrásnější věc.
Takže ať se rozhodnete pro jakýkoliv styl velikonočních příprav, užijte si je v kruhu rodiny a blízkých.

Admin 30.3.2021 20:46
SPORT JAKO LIFESTYLE
Jaro je tu a to znamená jediné, kabáty a bundy uklidíme do šatníku a oblékneme se do šatu a kraťasu. Při pohledu do zrcadla ale zjišťujeme, že máme nějaké to kilo navíc. Není divu, v době, kdy je vše uzavřené a my máme omezený pohyb, chtě nechtě zlenivíme a hýbeme se méně. Není třeba zoufat, je třeba začít cvičit a hýbat se. Můžete začít několika cviky: dřepy, kliky, „prkno“, nůžky atd.
Důležité je začít a zachovat pravidelný rytmus cvičení, tzn., denně alespoň 30 minut, nejlépe 45. Pokud budete cvičit 30 minut denně, vytvoříte si zdravou závislost, zlepšíte si zdraví a hlavně, budete vypadat úchvatně. No a to je velká motivace-
K cvičení přidejte zdravé stravování. Sestavte si jídelniček tak, aby Vám vyhovoval a hlavně odpovídal nutričním a energetickým hodnotám. Poraďte se s výživovým poradcem, dnes můžete online, z pohodlí Vašeho domova.
S cvičením začněte již dnes, neodkládejte na zítřek nebo na potom…Čím dřivé tím lépe. Vydržte 30 dní a sami se přesvědčíte.
Pět cviků:
Rozcvička – rozehřátí. Baví Vás chůze? Do toho. Klidně choďte na místě, zvedejte kolena co nejvýše. S nádechem nahoru, s výdechem dolu. Dbejte na správné dýchání, je důležitou součástí nejen cvičení.
Plank „prkno“ – procvičíte záda, hýždě, břicho, stehna a ramena. Dbejte na správnou polohu, nevystrkujte hýždě nahoru, zůstaňte v rovině, i proto cvičení hovorově říkáme „prkno“. A opět pamatujeme na dýchání. Hluboký nádech nosem, výdech ústy (břichem).
Dřepy - začněte zpozvolna, postupně přidávejte závaží. Tady pozor, dolu výdech, nahoru nádech.
Nůžky – vleže na zádech, bedra vtlačíme do podložky, hlavu lehce zvedneme, ruce za hlavu a nohami kmitáte, jako nůžky. Dýchání si pamatujeme.
Výpady – prozatím jednoduché, postupně s výskokem.
Po cvičení určitě protažení. To všichni víme. Pokud ne, internet je plný návodů.
Doba Covid 19 - jak se změnily naše životy?

admin 24.2.2021 14:50
ONLINE NÁKUPY
Posledních pár let nakupujeme každý den, velký sortiment zboží a služeb nám nabízí možnost výběru. Někdo preferuje značku, někdo jí naopak opovrhá a vybírá spíše podle ceny. Ať je to tak či onak, nakupování se změnilo a z velké částí se nákupy přesunuly na internet. Proč zvolit k nákupům internetový obchod? Velká časová úspora. I před dobou „covidovou“ internetové obchody fungovaly lépe než kamenné prodejny, z hlediska nakupování. Samozřejmě, že internetový obchod nenahradí nákupní centra, kde zákazník najde vše na jednom místě a to jak nákupy, tak zábavu. V tomto směru nákupnímu centru internetový obchod nemůže konkurovat, parkovací místa, hlídání děti, kavárny, restaurace, kadeřnictví a mnoho dalšího. Záleží na uživateli, zda preferuje cenovou a časovou úsporu anebo si potrpí na nadstandardní servis. V obou případech jsme se posunuli o velký kus dopředu a patříme ke špičce ve výběru kvalitního zboží a služeb.