Sport

admin 3.4.2021 8:23

Domácí cvičení

Jaro je tady a ať je doba jaká chce, chceme vypadat dobře. Co znamená vypadat dobře? Vypadat dobře znamená i cítit se dobře. Jak toho ale docílit když máme omezený pohyb, nikám nemůžeme,  fitness centrum jsme naposledy navštívili před lockdownem, a to je důvod, proč mnoho z nás nabírá na váze. Proto je domácí posilování jedním z mála prostředku, jak se sebou začít něco dělat.

Potřebujete jen podložku nebo ručník, pohodlné oblečení, dobrou hudbu a kousek prostoru. Nejlepších výsledků docílíte, když si stanovíte pravidelný rytmus a budete cvičit každý den v určitou hodinu. Rozdíl pocítíte hned po prvním cvičení – lepší nálada, cvičením vyplavujete z těla škodlivé endorfiny. Nastartovali jste proces sebezlepšení. Nevymlouvejte se na to, že se Vám nechce, že jste unavení atd., naopak, pokud vydržíte týden, na cvičení se budete těšit a ve chvíli. Když uvidíte první výsledky na své postavě, cvičení se pro Vás stane tou nejdůležitější částí dne.

 Jaké cviky cvičit doma?

 Protažení a rozehřátí, to je základ každého cvičení. Stačí chůze na místě.

 Poté zvolte pár jednoduchých cviků pro začátek, postupně přidávejte, namísto cvičebních pomůcek zvolte ručník.

 Pokud jste úplný začátečník, najděte si na dnes dostupných internetových portálech ukázky a hlavně setrvejte u načatého. Za týden až 14 dnů uvidíte i pocítíte změnu k lepšímu – lepší vzhled, lepší nálada. Budete dobře vypadat i se dobře cítit.


Cvičení metodou Pilates
Cvičení metodou Pilates

Nesprávným sezením u počítače si ničíme krční a bederní páter. V době Covidu se problémy zdvojnásobily, máme omezený pohyb. Teď nemám na mysli vládní nařízení ale to, že se hýbeme méně, někdo skoro vůbec. K problémům se zády přibývají problémy s váhou, ale o tom v příštím vydání.  Co dělat, když je bolest zad neúnosná? Je na čase začít cvičit Pilates. Žádné těžké cviky ale začít základy: naučit se správně dýchat, správně sedět, správnému držení těla a také, v případě 8 hodinové sedavé práci, dělat pauzy. Certifikát na cvičení Pilates jsem získala před mnoha lety, ale ležel v šuplíku, přeci jen já osobně preferuji akční cvičení, jako např.: kickbox, posilování vlastní váhou atd. Chyba, velká. Celý život „kmitám“ u PC sedím minimálně, jenže v této době se i můj životní styl změnil, funguji online a to znamená jediné, spousta hodin u PC. Pociťovala jsem bolesti bederní a krční páteře ale nepřidávala jsem tomu velkou váhu. Nakonec to dopadlo tak, že už jsem nemohla sedět, ba co víc, chodit a ani ležet. Každý pohyb obrovská bolest, k tomu bolest hlavy a pozor, mnoho z nás netuší, ale s krční páteři souvisí i lehké psychické problémy. Nemluvím o psychické poruše jako takové, to se musíte obrátit na psychologa nebo psychiatra, ale hovořím o špatné náladě a nechutí cokoliv dělat a hlavně o špatném soustředění se na jakoukoliv činnost. Nezbylo než oprášit znalostí a začít. Po pár dnech, konkrétně po třech, bolestí začaly ustupovat a cítím se opět dobře. Neznamená to, že už cvičit nebudu a že vše bude v pořádku po třech dnech, s cvičením budu pokračovat, každý den minimálně jednou a jsem odhodlaná pokračovat každý den. Jako cvičitelka bych rada svoje zkušeností předala ostatním a naučila je správnému cvičení Pilates. Nikdy nenabízím nic, co nemám vyzkoušené, a bezpečně vím, že funguje.

Pro více informací jsem na polakova.legal(a)post.cz anebo na telefonu 773002420


Cvičení v domácím prostředí

  Statistiky ukazují, že jsme v době koronakrize přibrali 3 až 5 kg. Údaj   je obecný a možná se netýká všech, ovšem větší procento se s tímto problémem potýká. Nemáme tolik pohybu, pracujeme home office a váha neúprosně stoupá. Jak tento proces zvrátit a dostat se zpět do formy? Jednoduše. Sice nemůžeme navštěvovat fitness centra a aktivně se účastnit skupinových lekcí, nebo posilovat na strojích, můžeme však cvičit doma. K tomu nám stačí malý prostor a účinně posilovat můžeme i bez posilovacích strojů.Je obecně známo, že před každým cvičením je třeba zahřátí a protažení. Zahřátí organizmu před samotným cvičením můžeme i klasickou chůzí. Pusťte si Vaši oblíbenou hudbu do sluchátek a začněte. Abychom docílili většího zahřívacího efektu, můžeme zapojit i ruce. Pro samotné cvičení stačí podložka a ručník. Nahraďte cvičební pomůcky ručníkem. Jaké cviky provádět a jak, najdete např. na Youtube. Nabídka je pestrá a určitě si vyberete cvičení, které Vás bude bavit. 

Důležité je setrvat, postupně získáte zdravou závislost a nejen, že se budete cítit lépe, budete i lépe vypadat. Důležité je se zaměřit na celou postavu. Výsledky se dostaví již po prvním týdnu. Stačí 30 až 45 minut denně. Cvičení si rozložte do bloku: 10 minut zahřátí, 25 minut kardio cvičení a 10 minut protažení po cvičení. Stejně jako ve fitness centru, i doma dbejte na dodržení správného postupu.Možností je velké množství, stačí jen chtít. Cvičením doma zachováte rytmus a po skončení vládních nařízení a opětovném otevření fitness center, plynulé přejdete na profesionální cvičení pod vedením odborných lektorů a cvičitelů.

Máte zkušeností s cvičením Pilates?
Nepřihlášený