Technologie


Platí nová pravidla WhatsAppu i pro Evropu?

Jakub Zich, 17.5.21. 8:51

V uplynulých týdnech jsme se mohli dočíst, že WhatsApp zavádí nové podmínky užití. Vznikla kolem toho poměrně velká hysterie, která způsobila také odliv uživatelů této oblíbené chatovací platformy. Je to ale opravdu až tak zlé?

WhatsApp a Facebook

Nové podmínky užití WhatsAppu jsou jasně mířené na to, aby aplikace mohly lépe shromažďovat data o uživatelích a ty předávat Facebooku. Proč je asi každému jasné. Ačkoli měla pravidla původně platit již od 8. února, začala nakonec platit až 15. května tohoto roku. To ale nezabránilo přechodu mnohých uživatelů na jiné chatovací platformy.

Největší problém v nových pravidlech užití je totiž fakt, že WhatsApp může sdílet data a informace s Facebookem. Horší ovšem je, že mezi tato data se může řadit také informace o uživatelích či dokonce jejich celé konverzace! Toto je samozřejmě velký problém, který se ale týká především uživatelů v USA. V Evropě totiž máme směrnici GDPR, a proto budou platit jiné podmínky WhatsAppu pro Evropu a jiné pro USA.

Je šílenství kolem pravidel opodstatněné v Evropě?

Rozhodně není! Jak jsme zmínili na začátku, nová pravidla se týkají především uživatelů mimo Evropskou Unii. Díky zmiňovanému GDPR totiž WhatsApp data Facebooku předávat nemůže. A to jak na území České republiky, tak na území Slovenska či jiného unijního státu.

Toto potvrdil také mluvčí WhatsAppu, který řekl: “V rámci aktualizovaných podmínek služby a zásad ochrany osobních údajů nedochází k žádným změnám v postupech sdílení dat společnosti WhatsApp v evropském regionu. Abychom předešli jakýmkoliv pochybnostem, zdůrazňujeme, že stále platí, že společnost WhatsApp nesdílí údaje o svých uživatelích v evropském regionu s Facebookem za účelem toho, aby ten tyto údaje využíval ke zlepšení svých produktů nebo reklam.“

Nemusíte se tedy vůbec obávat a nové podmínky můžete klidně přijmout. V Evropě vám žádné úniky dat nehrozí, ačkoli se vám mnohá média snaží namluvit, že WhatsApp je špatnou aplikací, která šmíruje své uživatele.


Po grafických kartách scházejí na pultech SSD disky

Jakub Zich, 13.5.21, 8:12

Milovníci herních počítačů zapláčou. Poslední dobou je na pultech zoufalý nedostatek grafických karet. V současné době ale mizí také SSD disky. Může za to hned několik aspektů, tím hlavním je ale překvapivě kryptoměna.

Velké obavy

Současná situace na trhu s těmito komponentami není dobrá. Díky pandemii koronaviru je na trhu akutní nedostatek počítačových čipů, což ohrožuje nejen výrobu komponentů do počítače ale také do veškeré elektroniky, včetně elektrických automobilů a podobně.

Díky těžbě kryptoměny navíc z pultů mizí grafické karty. Díky tomu je prakticky nemožné si sestavit herní počítač doma. Nyní se k nedostatkovému zboží řadí také SSD disky, a to především díky nové kryptoměně s názvem Chia, která se těží právě na harddisku.

Malé SSD disky jsou v pohodě

Je třeba si uvědomit, že těžaři této nové kryptoměny skupují především ty nejvýkonnější a největší SSD disky na trhu. Pokud tedy hledáte disky okolo 1 TB, s největší pravděpodobností se vás nedostatek na trhu netýká. Pokud ale hledáte SSD disk o kapacitě 4 TB, pak máte smůlu a jen tak se na vás nedostane.

Je ovšem otázkou času, kdy dojde také na skoupení menších SSD disků. Výrobci už nyní vyrábějí také speciální jednotky, které jsou určeny právě pro těžbu této nové kryptoměny Chia. Otázkou samozřejmě je, zda se i po těchto komponentách nezapráší a situace bude prakticky stejná.

Pozor na záruku

Výrobci se v současné době snaží lidi odradit od toho, aby na SSD discích těžili kryptoměnu. Jak je známo, disky, USB disky a další mají omezené možnosti zápisu. Běžného uživatele to nijak nelimituje, protože disky zvládnou zápisů skutečně mnoho. Pro těžaře by to ale mohl být problém.

Firmy uvádějí, že na discích existují softwary, které odhalí skutečný počet zápisů, které výrobci garantují. Pokud by ale došlo k jejich překročení, záruku již na zničený disk neposkytují. A to by mohl být pro těžaře problém. Každopádně to vypadá, že se nedostatku komponent pro počítače jen tak nezbavíme, bohužel.


Microsoft ostrouhal, ale Gates za to nemůže

Jakub Zich 6.5.21 7:24

Ačkoli nyní médii rezonuje fakt, že se Bill Gates, zakladatel Microsoftu, rozvádí, zažívá Microsoft další „pohromu“. Sešlo totiž z plánovaného odkupu platformy Discord, který zdaleka nepatřil mezi nejlevnější transakce.

Microsoft cílí na hráče

Od začátku bylo jasné, že Microsoft chce platformu Discord kupovat především proto, aby ji dokázal lépe implementovat do konzole Xbox a celkově se tak přiblížil hráčům i celé herní komunitě. Zdálo se, že odkup bude skvělým řešením, který navíc posílí postavení Microsoftu na herním poli a povede se přetáhnout i nějaké hráče z konzole PlayStation. Avšak k transakci nedošlo a Discord míří k…

… Sony a PlayStation

Přesně tak. Tedy, ne, že by Sony odkoupila Discord, to v žádném případě. Tato oblíbená platforma mezi hráči odmítla sumu deset miliard dolarů, kterou jí nabízel Microsoft s tím, že bude Discord raději i nadále samostatná firma, která chce rozvíjet své podnikání. Dokonce proběhla také informace, že by chtěli její zakladatelé vstoupit na burzu.

Navíc, tento týden Discord oficiálně oznámil, že začínají spolupracovat se společností Sony, která mimo jiné má ve svém portfoliu oblíbenou herní konzoli PlayStation. Dokonce by nyní měla probíhat spolupráce tak, aby se Discord implementoval do služby PlayStation Network. Podle zatím dostupných informací to vypadá, že by tato implementace mohla být hotová již na začátku příštího roku!

Oblíbený Discord

Nedá se říct, že by Discord nebyl oblíbený. Zeptejte se hráčů, malých i velkých. Drtivá většina tuto platformu bude znát. Navíc tato platforma těží také ze současné situace, kdy se lidé nemohou příliš potkávat. Na konci loňského roku tak obdržel Discord také peníze od sponzorů, což nakonec mohlo nastartovat vývoj a Discrod nemusel být prodán do rukou Microsoftu. Ten teď rozhodně zuří, i díky faktu, že místo spolupráce přechází Discord k největšímu rivalovi.


Apple představil první generaci AirTag. Pomůže Vám při hledání klíčů, či zaparkovaného auta.

zdroj dcmag.com
zdroj dcmag.com

Redaktor Max Rabštejnek, 5.5.21 7:42

Na jarní konferenci Keynote představil Apple kromě nového iPhonu 12 a 12 Pro, iMacu, iPadu Pro a vylepšené 4K AppleTV i nového pomocníka při hledání Vašich ztracených věcí; první generaci AirTag.

Konkurence Applu s podobnou vychytávkou přišla už před nějakou dobou, Apple ale nový AirTag vyhnal o štok a dovedu si představit spoustu uživatelů, kteří o novince od Applu budou uvažovat.

Zařízení funguje přes Bluetooth a obsahuje vyměnitelnou baterii, která určitě uleví naší planetě od dalších nadbytečných plastů.

AirTag obsahuje malý reproduktor, který můžete prozvonit přes svůj Apple produkt v aplikaci Find My. Od konkurence se liší i navigováním k zapomenutému předmětu; šipky na displeji telefonu Vás budou navigovat třeba i do Vašeho bazénu, kam Vám spadly klíče. AirTag je totiž voděodolný.

Cena jednoho AirTagu je na českém trhu stanovena na 890Kč, balení čtyř těchto pomocníků Vás vyjde na 2 990 Kč. K základní ceně si můžete nechat Váš AirTag bez příplatku gravírovat, třeba vaším oblíbeným emotikonem či iniciály Vaší polovičky, kterou chcete po večerech špehovat.

K AirTagu si můžete přikoupit i přívěšky a pouzdra; kožené, plastové či gumové. Cena přívěšků se pohybuje od 390Kč. Za koženou variantu si připlatíte o něco více a pokud si opravdu žijete na vysoké noze, Apple společně s Hermés vytvořil i jejich kožené přívěsky, cena za jeden je stanovena na příjemných 14 999 Kč.


V pondělí míří k soudu případ Apple vs. Epic

redaktor Jakub Zich, 3.5.21 7:35

Tento soudní proces může mít za následek skutečnou revoluci pro AppStore, následně ale také pro další obchody různých společností. Proč jde vlastně Apple k soudu a co vše se může změnit? To si popíšeme v našem článku.

Proč se jde před soud

Epic zažaloval společnost Apple za to, že smazal z AppStoru velmi oblíbenou hru Fortnite. Důvodem smazání bylo to, že studio Epic nabídlo hráčům i alternativní metodu platby. To ale znamenalo, že by Apple z takových transakcí neměl žádné peníze, což se mu samozřejmě nelíbilo. Epic v tomto ale spatřoval monopolní jednání, a tak dal celou věc k soudu. Problém totiž je, že do iPhonu nenaistalujete žádnou aplikaci, která není dostupná v AppStoru. K tomu, aby mohla být aplikace do AppStoru zařazena, ale musejí vývojáři dodržovat pravidla Apple, což mimo jiné znamená například využívat pouze jeho platební systém, ve kterém má Apple výše popsané tučné provize.

Má na to Apple právo?

O tom, zda je tento postup legální bude rozhodovat soud. Apple teď na legislativním poli nezažívá zrovna růžové období, už jen proto, že na něj tlačí také Evropská komise, podle které Apple porušuje evropské zákony o hospodářské soutěži. Nyní bude řešit problém se studiem Epic. Pokud by se povedlo hernímu studiu spor vyhrát, mohlo by to znamenat neskutečnou revoluci pro iPhony. Znamenalo by to například fakt, že by se do telefonu od Apple mohl instalovat libovolný software.

Regulace nebo volné prostředí

Prakticky se dá nyní říct, že se nacházíme v bodě, kdy bude potřeba rozhodnout, zda by měla být mobilní zařízení otevřená podobně jako tomu je u stolních počítačů anebo by o obsahu měl rozhodovat především Apple a Google. K tomu, aby mohlo skutečně dojít k převratném rozhodnutí soudu, ale musí studio Epic přesvědčit soud, že Apple je skutečně monopolem. Uvidíme tedy revoluci nebo soud řekne, že Apple má v tomto případě pravdu a nezmění se vůbec nic?


Na trh míří upravená grafická karta od Nvidia

Reaktor Jakub Zich, 28.4.21 9:52 

Poslední dobou mizí z pultů vše, co se dá použít pro těžbu kryptoměny. V současné době se tak jedná zejména o grafické karty a harddisky. Nvidia tak přichází na trh s herní grafickou kartou, který by měla omezit těžbu kryptoměny. Tedy, pro hráče plný výkon, pro těžaře by se nákup vyplatit neměl.

Omezení zde už jednou bylo

Není to poprvé, co Nvidia omezuje výkon svých grafických karet pro těžaře kryptoměn. Jednalo se o model GeForce RTX 3060, který obsahoval mechanizmus, jež zabraňoval plnému využití výkonu pro těžbu. Jakmile totiž karta detekovala, že je používaná pro těžbu, její výkonnost poklesla o 50 %.

Ačkoli toto omezení fungovalo, obejití tohoto obraného mechanismu nakonec umožnila těžařům sama společnost Nvidia. Vydal totiž betaverzi ovladačů, které těžařům pomohly obejít toto omezení. Trh s grafickými kartami je na tom ale momentálně bledě. Jejich nedostatek je enormní, a tak se společnost snaží přijít s druhou řadou ochranných prvků, které by měly zabraňovat využití plného potenciálu grafik pro zmiňovanou těžbu.

Opět GeForce RTX 3060

Podle informací, se kterými přišel Igor´s Lab chystá Nvidia druhou verzi grafiky GeForce RTX 3060, který by se měl vrátit s nepřekonatelnou ochranou. Minimálně na její překonání bude potřeba více než pouhé stažení a nainstalování ovladačů. Nvidia zatím mlčí, nedočkali jsme se tak ani potvrzení ani vyvrácení této informace.

Sestavení vlastního počítače je prakticky nemožné

Na pultech obchodů zoufale chybí prakticky všechny komponenty pro herní počítače. Částečně je to způsobeno právě probíhající horečkou v těžbě kryptoměn, částečně také pandemickou situací okolo koronaviru. Společnosti se snaží co nejrychleji do obchodů komponenty dodávat, jakmile se ale něco nového objeví, prakticky se to do pár desítek vteřin vyprodá. Uvidíme, jak dlouho bude tato situace ještě trvat.


admin 2.4.2021 11:28

Digitální technologie 2021

Zažíváme strašnou dobu, celý svět se změnil, změnilo se myšlení lidí, mění se zažité návyky. Zároveň se rodí nové technologie, nové vymožeností. Ocitli jsme se v digitálním světě, ve světě digitálních technologií. Život, který jsme žili před koronavirem,  je z velké částí pryč a právě v této době se rodí génia. Jsou to silné osobností, kteří Covid 19 nezastavil, naopak, vyburcoval je k nalézání nových trendů. Společností, které lpí na minulosti, zaniknou.  Stanete se součástí zániku a budete pozorovat nový svět anebo se přizpůsobíte nové době?

Jste odvážní nebo máte odvážné vedení? Digitální transformace, jste na ně připravení?

Digitální technologie se staly základem úspěšné společnosti, rodí se nové vize do budoucnosti.  Ne každá firma má zkušeného odborníka na digitální transformaci a tak přichází na řadu IT špičky, které provedou analýzu stavu IT ve firmě a navrhnou optimální infrastrukturu a řešení.

K čemu je vlastně digitální transformace? K úspěšnému fungování na online trhu. Ten nabízí džungli nových příležitostí a je třeba s bleskovou rychlostí se přetransformovat, pokud nechcete upadnout v zapomnění.

Jaké jsou největší trendy 2021 Vám přineseme v dalším článku.

Nepřihlášený